Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci z imigranckich rodzin szukają korepetytorów i sprzętu do nauki on-line. Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek potrzebuje wsparcia

wie
Wolontariuszy, którzy udzieliliby korepetycji on-line, oraz sprzętu do nauki przez internet poszukuje Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku dla dzieciaków z rodzin z doświadczeniem migracyjnym. Pandemia to czas, kiedy szczególnie odczuwają szkolne utrudnienia.

Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek. Wolontariusze potrzebni od zaraz

Do gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek, jak się dowiadujemy, zgłaszają się wolontariusze – w tym m.in. nauczycielki – gotowi pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji. Zamknięte szkoły spowodowały jednak, że ochotników potrzebować mogą tysiące dzieci, więc wciąż na wagę złota są korepetytorzy on-line. W pierwszej kolejności poszukiwani są asystenci do nauki matematyki i języka angielskiego.

Nawet w sytuacji, jeśli któryś z rodziców dziecka po pracy lub stale przebywając z nim w domowej izolacji usiłuje pomóc, często trudno wyobrazić sobie by, choćby ze względu na barierę językową, wytłumaczył sposób rozwiązywania zadań chemicznych lub opowiedział o kanonie polskiej literatury.

Koronawirus: pytania i odpowiedzi

W dodatku częstym problemem jest brak sprzętu posiadającego odpowiednie do nauki on-line parametry. Rodziny imigranckie nierzadko nie należą do krezusów, a bywa, że nie mają komputera o odpowiednich parametrach. Tymczasem jego zakup na raty – zwłaszcza w dobie pogłębiającego się kryzysu gospodarczego i niepewności zatrudnienia – jest nieosiągalny.

Rozmawiałam dziś z matką, której dwójka dzieci wypełnia zadania na jej smartfonie z pękniętą szybką, korzystając z tej ekranowej mikroklawiatury. Trudno wyobrazić sobie większą katorgę – relacjonuje Waja Jabłonowska z CWII. – W dobie pandemicznych restrykcji pojawia się też pytanie: Czy trzeba będzie zostawić szkołę, dopiero co zawiązane przyjaźnie i wracać w niewiadome? Chcemy wesprzeć małych imigrantów, pomóc im w nauce. Borykają się, jak większość dzieci w Polsce, z problemami wprowadzenia nagle, bez przygotowania, nauki online – dodaje.

Osoby chętne by wesprzeć uczniów proszone są o kontakt pod adresem w-mail [email protected] lub pod numerem telefonu (+48) 512 949 109.

zmiany w 2020 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto