Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debata Czysta Plaża LIVE. 16 listopada rozmawialiśmy o edukacji, ekologii i środowisku

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Wideo
od 16 lat
We wtorek, 16 listopada 2021 roku, o godzinie 11:00 w serwisie dziennikbaltycki.pl odbyła się debata online podsumowująca projekt Dziennika Bałtyckiego "Czysta Plaża", w ramach którego mieszkańcy oraz turyści odwiedzający Trójmiasto sprzątali plaże na gdańskich Stogach oraz w gdyńskim Orłowie, tym samym przyczyniali się do poprawy czystości polskiego nabrzeża.

Najważniejszym celem akcji ekologicznej jest edukacja i zmiana szkodliwych przyzwyczajeń, zwrócenie uwagi na problem śmiecenia, segregacji i recyklingu. I to właśnie wokół tych zagadnień poruszali się uczestnicy debaty, której moderatorem był redaktor naczelny Dziennika Bałtyckiego, Artur Kiełbasińśki.

Akcja "Czysta Plaża" zgromadziła sporą liczbę mieszkańców oraz turystów z różnych stron Polski i Europy.

– O akcji dowiedziałem się z „Dziennika Bałtyckiego”, który czytałem u mojej babci. Staram się walczyć o lepsze jutro, ważne są dla mnie dobroć, pomaganie innym, pomaganie naszej planecie - mówił Adrian, uczeń Szkoły Podstawowej nr 11 im. Na Bursztynowym Szlaku w Gdańsku, niekwestionowany lider naszej akcji na Stogach. - Sam aktywnie od ponad roku uczestniczę w tego typu akcjach, ale również i bez tego aktywnie staram się dbać o otaczającą nas przyrodę.

- Promowanie takich akcji - prócz zdrowych nawyków żywieniowych - zbierania i segregacji śmieci nie tylko na trzy worki zawierające plastik, szkło i papier, ale również na bio odpady i odpady resztkowe bardzo pozytywnie wpływa na społeczeństwo - mówiła z kolei Ewa Szuta, nauczyciel biologii ze Szkoły Podstawowej nr 61 w Gdańsku, która wraz z uczniami sprzątała plażę w gdyńskim Orłowie. - Tym bardziej, że śmieci jest coraz więcej i promowanie takich nawyków wśród dzieci i młodzieży jest jak najbardziej na plus.

O istocie sprzątania i dbania o środowisko, które nas otacza mówili niemalże wszyscy uczestnicy wydarzenia. Małżeństwo z Norwegii, turyści z: Konina, Warszawy, Poznania, Lublina, Zamościa czy Krakowa.

Udział w debacie podsumowującej projekt wzięli udział m.in. partnerzy projektu: Grupa LOTOS, Port Gdańsk, DCT, Port Service oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Czy wzrost ruchu turystycznego może stanowić element zagrażający środowisku naturalnemu? Czy samorządy są przygotowane do napływu turystów? Czy posiadają narzędzia i środki by zadbać o stan środowiska, w szczególności terenów nadmorskich, w tym utrzymać poprawę sytuacji związanej ze zrzutem ścieków?

Z takimi pytaniami zmierzyli się uczestnicy debaty, którzy zastanowili się także nad tym, jaki wpływ na ekosystem nadmorski mają inwestycje deweloperskie i przyrost mieszkańców. Gdzie znaleźć balans między potrzebami branży deweloperskiej, koncepcją rozwoju miasta, potrzebami mieszkańców, a ekologią.

Jak sobie z tym poradzić? Czy dysponujemy narzędziami technologicznymi, możliwościami, aby zadbać o czystość plaż i pasa nadmorskiego? I w końcu jaki jest wpływ rozwoju portów i branży TSL na stan środowiska. Czy w Polsce realizujemy koncepcję rozbudowy portów z uwzględnieniem potrzeb środowiska?



Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Debata Czysta Plaża LIVE. 16 listopada rozmawialiśmy o edukacji, ekologii i środowisku - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto