Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy zamienić franka na złotówkę? Eksperci odradzają

Redakcja
Rozmowa z Markiem Dąbrowskim, dyrektorem oddziału Expander ...
Rozmowa z Markiem Dąbrowskim, dyrektorem oddziału Expander ... Fot. Andrzej Szkocki
Rozmowa z Markiem Dąbrowskim, dyrektorem oddziału Expander Advisors Sp. z o. o. w Szczecinie

– W jakiej walucie bezpiecznie brać kredyty mieszkaniowe?

– Dla osób z mniejszą zdolnością kredytową, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kredyt w złotówkach, ze względu na brak ryzyka kursowego. Dla klienta z większym dochodem alternatywą dla kredytów w złotówkach jest w walucie obcej. Kredyt hipoteczny powinien być dopasowany do możliwości i preferencji klienta. Jest indywidualnym rozwiązaniem finansowym, które jest zależne od wielu czynników takich jak: oprocentowanie, prowizja bądź jej brak, okres kredytowania, możliwość wcześniejszej spłaty, pakiet ubezpieczeń, zdolność kredytową.

– Jakie warunki trzeba spełnić, by dostać kredyt we CHF, a jakie w EUR czy PLN?

Zdolność kredytowa jest głównym czynnikiem określającym możliwości kredytowe klienta. Przy wyborze waluty EUR lub CHF trzeba posiadać zdolność kredytową wyższą o średnio 25-35 procent w porównaniu do złotówki. Takie wymogi zostały ustalone, aby stworzyć rezerwę finansową u klienta, na wypadek wzrostu kursu waluty.

– Czy teraz udzielane są kredyty we frankach szwajcarskich? – Wciąż są udzielane kredyty w CHF. Obecnie w swojej ofercie tę walutę posiada zaledwie kilka banków. Odsetek udzielanych z roku na rok spada.

– Czy należy ich unikać, czy wciąż są atrakcyjne w porównaniu do kredytów w innej walucie?

– Gdyby wziąć za przykład kredyt w CHF zaciągnięty we wrześniu 2008 roku, gdy kurs wynosił około 2,10 PLN i porównać go z kredytem złotówkowym zaciągniętym w tym samym czasie, to rata kredytu we frankach wciąż byłaby niższa od złotówkowego. Jednak zadłużenie kredytu w CHF wzrosłoby o około 40 procent.

– Czy kredytobiorcy boją się wahań kursów walut i na jaką walutę przeważnie się decydują?

– Kredytobiorcy decydujący się na kredyt walutowy są świadomi istniejącego ryzyka, że w ciągu 30 lat spłacania kredytu wahania kursu waluty w stosunku do złotówki będą duże. Z roku na rok rośnie udział kredytów udzielanych w złotówce, szczególnie w ostatnich dwóch latach, z uwagi na różne perturbacje na rynkach finansowych jak i niepewnej sytuacji gospodarczej.

– Czy warto przewalutować kredyt z franka na euro czy złotówkę? Czy należy zachować spokój i czekać na rozwój sytuacji?

– Zależy to od sytuacji danego kredytobiorcy. Dziś kurs franka jest wysoki i w wielu przypadkach zadłużenie jest większe (bądź niewiele niższe) niż kwota kredytu zaciągniętego. Kredyt hipoteczny w większości przypadków udzielany jest na okres 30 lat, wahania występują i będą występować raz w jedną raz w drugą stronę. W tej sytuacji przewalutowanie, przy obecnym kursie franka, jest nieopłacalne.

– Jakie są wady, a jakie zalety kredytów walutowych?

– Główną wadą kredytów walutowych jest tzw. ryzyko kursowe. Kredyty hipoteczne są zaciągane przeważnie na 30 lat, więc wahania kursu w tak długim okresie będą występować. Niewątpliwą zaletą kredytów walutowych jest niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytu udzielanego w złotówce.

– Na co zwrócić uwagę przy braniu kredytu i jaka kwota jest obecnie najpopularniejsza? – Oferty banków różnią się od siebie, dlatego też przy wyborze każdy klient kieruje się indywidualnymi preferencjami, próbując znaleźć odpowiednią ofertę. Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego należy zwrócić szczególną uwagę na: marżę banku, obowiązkowe ubezpieczenia, prowizję za udzielenie kredytu, możliwość wcześniejszej spłaty. Obecnie najczęściej kwota kredytu w Szczecinie waha się między 200- 250 tys. zł

– Jakie są przewidywania odnośnie poziomu franka szwajcarskiego w najbliższych tygodniach? Czy wpłyną na poziom cen mieszkań?

– Większość analityków przewiduje spadek kursu franka, długoterminowo. Sytuacja w światowej gospodarce i poziom zadłużenia poszczególnych krajów UE, powoduje jednak ciągłą niepewność co do przyszłości, a to sprzyja wzrostowi kursu franka. Notowania franka mają mały wpływ na poziom cen mieszkań.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto