Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy psychologia może być niebezpieczna? Na pewno ta udawana. Rozmowa o zagrożeniach i etyce z psychologiem Anną Wasiukiewicz

Maciej Kopyto
Z drugiej strony bezkrytycznie lansuje się wschodnią duchowość. W obecnych na rynku psychoterapiach pojawiają się metody takie jak medytacje czy techniki oddechowe, a także metody o podłożu hipnotycznym. To może stanowić zagrożenie duchowe I otwierać na działanie nieznanych sił.
Z drugiej strony bezkrytycznie lansuje się wschodnią duchowość. W obecnych na rynku psychoterapiach pojawiają się metody takie jak medytacje czy techniki oddechowe, a także metody o podłożu hipnotycznym. To może stanowić zagrożenie duchowe I otwierać na działanie nieznanych sił. Max z Pixabay
Z fundatorką i prezes Fundacji Dobrej Rady, autorką książek, a przede wszystkim psychologiem Anną Wasiukiewicz rozmawiamy o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą współczesna psychologia oraz dlaczego tak ważna w tym zawodzie jest etyka.

Jak bardzo na przestrzeni lat zmieniła się psychologia? Czy ta współczesna niesie ze sobą zagrożenia, na pozór dla nas niedostrzegalne?

- Współczesna psychologia opiera się na biologicznej i materialistycznej wizji człowieka. Ludzie mają zaufanie do terapeutów i psychologów, bo wierzą, że to jest tak samo, jak z medycyną - mamy objawy to idziemy do lekarza i stosujemy leczenie. Ale w psychologii wszystko jest bardziej skomplikowane. Każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Zawód psychologa i terapeuty nie jest do końca uregulowany, więc na rynku pojawiają się różne ,,pseudoterapie’’, które mogą być niebezpieczne. Dla osób niezorientowanych może to być nie tylko strata czasu i pieniędzy, ale także pogorszenie stanu zdrowia. Należy zawsze z rozwagą wybierać terapeutę i terapię, starać się jak najwięcej informacji zdobyć o metodach, jakimi się posługuje.

A co z zagrożeniami? Czy spotkała się pani z niebezpiecznymi lub nie do końca etycznymi praktykami stosowanymi przez psychologów?

- Mam w tym obszarze dużo doświadczeń, bo z moją Fundacją często kontaktują się ludzie skrzywdzeni przez psychologów I terapeutów. Najczęściej obwiniają ich o rozpad małżeństwa lub pogorszenie się relacji w rodzinach. Panowie skarżą się, że ich żony po terapiach zmieniają się i zaczynają odkrywać w sobie inne potrzeby. Zdarza się także, że dzwonią zrozpaczeni rodzice, którzy tracą kontakt z dorastającymi dziećmi i wpływ na ich wychowanie – to zasługa niekompetentnych psychologów szkolnych (głównie chodzi o poradnictwo w sferach seksualnych, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej).

Niebezpieczne praktyki spotyka się także w opiniowaniu biegłych sądowych, którzy mają duży wpływ na orzecznictwo, zwłaszcza w sądach rodzinnych. Zdarza się, że psychologowie nadużywają swojego autorytetu, wydają opinie rzutujące na całe życie ludzi, po zaledwie pobieżnej obserwacji, wywiadzie i kilku testach. Niektórzy do dziś posługują się testami projekcyjnymi, które bardziej przypominają wróżenie z fusów niż rzetelną metodę naukową.

ZOBACZ TEŻ: Polacy nie potrafią rozmawiać o problemach psychicznych. Ta kampania społeczna może im pomóc

Słyszy się, że terapeuta potrzebuje - sam często potrzebuje korzystać z usług własnego terapeuty...

- Kiedyś rzeczywiście tak było, że każdy psychoanalityk musiał przed rozpoczęciem praktyki przejść własną psychoanalizę. Dziś raczej się tego nie praktykuje. Chociaż zdarza się, że terapeuci sami potrzebują wsparcia. Wydaje mi się, że bardziej wiarygodny jest terapeuta, który sam nie potrzebuje pomocy terapeutycznej. Ja nigdy z takiej pomocy nie korzystałam i myślę, że nigdy nie skorzystam.

Jest pani autorką książki „Psychologia jak religia, religia jak psychologia”. A zatem, kiedy spowiednik, a kiedy pomoc terapeuty?

- Spowiednik dla osoby wierzącej jest potrzebny zawsze, niezależnie od jej czy jego samopoczucia, czy problemów, jakie przeżywa. Jego rolą nie jest pomoc psychologiczna. W konfesjonale spotykamy miłosiernego Boga. Nie można terapią zastąpić spowiedzi, a z drugiej strony zdarza się, że dobra spowiedź może pełnić funkcję uzdrawiającą.

A Jeśli terapia, to jaki rodzaj? Na co należy zwracać uwagę?

- Przy wyborze terapeuty ważne są zarówno metody, jakimi się posługuje, jak i sama osoba. Ten kontakt wymaga zaufania. Nie przeceniałabym roli psychoterapii w procesie dochodzenia do równowagi psychicznej. Wszystko zależy. Są osoby, którym psychoterapia pomaga i takie, które nie widzą żadnej poprawy. Jest też wielu mocno rozczarowanych. Za najbardziej skuteczną uznaje się dziś terapię behawioralno- poznawczą. Ale tu metody dostosowywane powinny być przede wszystkim do pacjenta.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Zostając jeszcze przy dogmatach wiary i nauki. Czy psychologia może być dla człowieka wierzącego zagrożeniem duchowym?

- Psychologia jako taka może powodować utratę wiary u Chrześcijan, bo nie ma w niej miejsca dla Boga i jest nastawiona wyłącznie na doczesne sprawy, zaniedbując duchowe. Wyznacza człowiekowi inne cele i wskazuje inne środki do ich realizacji. Celem psychoterapii jest dobrostan I dobre samopoczucie pacjenta, za wszelką cenę. Nie dostrzega się wagi i odpowiedniego stosunku do cierpienia. Nie uwzględnia się także wpływu na zachowania i przeżycia wewnętrzne człowieka, żadnych czynników nadprzyrodzonych, czy to w postaci działania łaski Bożej, czy też oddziaływań demonicznych.

Z drugiej strony bezkrytycznie lansuje się wschodnią duchowość. W obecnych na rynku psychoterapiach pojawiają się metody takie jak medytacje czy techniki oddechowe, a także metody o podłożu hipnotycznym. To może stanowić zagrożenie duchowe I otwierać na działanie nieznanych sił.

Anna Wasiukiewicz: absolwentka wydziału psychologii na Uniwersytecie Warszawskim o specjalizacji wychowawczej. Ukończyła studia podyplomowe psychologii sportu na warszawskiej AWF. Pracowała ze m. in. ze sportowcami. Autorka książek, fundatorka i prezes Fundacji Dobrej Rady. Autorka książek m.in. „Psychologia jak religia, religia jak psychologia” i „Niebezpieczna psychologia. Próba zastąpienia religii?”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto