Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego trzeba Sopotowi

Kamila Grzenkowska
Fot. T. Bołt
Sopoccy urzędnicy przygotowują się do sięgnięcia po kolejne środki z kasy Unii Europejskiej. O to, na co je przeznaczyć, pytają mieszkańców.

W poniedziałek władze Sopotu rozpoczną cykl konsultacji z mieszkańcami. Będą one poświęcone projektom inwestycyjnym i społecznym ubiegającym się o dofinansowanie unijne. Omówione zostaną 22 projekty, o których zdecydowali mieszkańcy, wypełniając w zeszłym roku ankiety w tej sprawie. Wśród nich znalazł się m.in. pomysł na budowę tunelu tranzytowego pod al. Niepodległości, powstanie układu komunikacyjnego wokół Opery Leśnej, wprowadzenie energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań w systemach grzewczych, budowa nowoczesnego schroniska dla zwierząt, a także rozwój budownictwa komunalnego, powstanie spółdzielni socjalnej i rozwój Sopockiego Klastra Turystycznego.

Czytaj także: Unia daje pieniądze na Sopot

Podczas ostatnich tego typu konsultacji mieszkańcy zdecydowali m.in. o budowie przystani jachtowej i modernizacji Opery Leśnej. Na zaplanowane przedsięwzięcia miasto pozyskało od 2007 roku prawie 200 mln zł dofinansowania unijnego.

- Dzięki konsultacjom możemy przygotować projekty, które odpowiadają na realne potrzeby miasta i mieszkańców. Zachęcam do udziału w konsultacjach i do zgłaszania własnych pomysłów dotyczących rozwoju Sopotu - mówi prezydent Jacek Karnowski.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 21 marca, w siedzibie Państwowej Galerii Sztuki (plac Zdrojowy 2), w godz. 17-18.30. Szczegółowe informacje o projektach można też uzyskać w magistracie (ul. Kościuszki 25/27) od wtorku do piątku, w godz. 7.30-15.30 i w poniedziałki, w godz. 10 - 18.

Sopockie plany

Urządzenie terenu zielonego wokół Morskiego Oka
Staw Nowowiejski, nazywany Morskim Okiem, ma się stać popularnym miejscem rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Znajduje się niedaleko Opery Leśnej.
Planuje się wyremontowanie schodów i oświetlenia. Tuż obok stawu stanęłyby nowe ławki, prawdopodobnie też stoliki do gry w szachy. Będą pomosty nad stawem. Wokół niego powstałyby place zabaw dla dzieci, a także urządzenia do fitnessu z myślą o starszych mieszkańcach. Pojawiłyby się wolno stojące krzesła ogrodowe. Między ul. Moniuszki i 1 Maja powstałoby miejsce służące do uprawiania gier zespołowych.

"Bezpieczny senior" - system przywoławczy w domach osób niesamodzielnych
Projekt skierowany głównie do osób korzystających z usług opiekuńczych. Ze względu na stan zdrowia, mimo iż żyją we własnych mieszkaniach, wymagają stałej pomocy. Gdy w domu nie ma opiekuna, a dochodzi np. do nagłego pogorszenia stanu zdrowia, zdarza się, że seniorzy mają ograniczoną możliwość wezwania pomocy. Stąd pomysł na zorganizowanie systemu przywoławczego, opartego na sieci telefonii komórkowej. Samorząd dofinansowałby jego instalację, a im więcej odbiorców, tym mniejsze koszty.

Ulica Kolejowa
Jej rolą będzie "obsługa" kierowców, którzy poruszać się będą w tzw. Osi Administracji i Biznesu (ma powstać między torami kolejowymi a al. Niepodległości). Jeśli zostanie zrealizowana - zwiększy się intensywność zabudowy i ruchu drogowego na tych terenach. Przygotowano już projekt ul. Nowej Kolejowej. Będzie biegła ul. Rzemieślniczą, następnie - przez nowe skrzyżowanie - w ul. Jana z Kolna, wzdłuż linii kolejowej i nowego wiaduktu nad ul. 3 Maja do skrzyżowania z ul. Podjazd. Następnie poprzez wyburzoną kamienicę (przy ul. Podjazd) i w planowanym tunelu pod ul. Boh. Monte Cassino do skrzyżowania ul. Goyki i z al. Niepodległości, lub dalej - do skrzyżowania z ul. Malczewskiego, ewentualnie do ulicy przy wiadukcie kolejowym w Kamiennym Potoku. Ta inwestycja wymagać będzie przebudowy istniejących skrzyżowań oraz budowy nowych. Powstaną bądź przebudowane zostaną także fragmenty ulic i wiadukty. Przejście pod torami na wysokości ul. Chopina uwzględnia ewentualną trasę ul. Nowej Kolejowej.

Powrót sopockich witraży
Witraże, na przełomie XIX i XX wieku, były jednym z obowiązkowych elementów architektury. Przed laty można je było podziwiać zarówno w oknach i drzwiach zamożnych rezydencji, jak i skromnych kamienicach czynszowych. Kolejne pokolenia nie dbały o tego typu dekoracje, a w latach 60. i 70. wręcz obowiązkowo niszczono witraże i inne ozdoby. Do dziś zachowały się nieliczne, oryginalne witraże okienne - często zdekompletowane. Potrzebują fachowej konserwacji i ochrony. W ramach projektu m.in. zinwentaryzowane zostaną wszystkie witraże oraz prowadzone będą prace nad odtworzeniem już nieistniejących.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto