Ćwierćfinał Pucharu Polski: Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 2:0 [ZDJĘCIA, OPINIE]

Piotr Wiśniewski
Bardzo dobre otwarcie rundy wiosennej w wykonaniu piłkarzy Arki Gdynia. Podopieczni Petra Nemca wygrali z wiceliderem tabeli T-Mobile Ekstraklasy 2:0 w pierwszym ćwierćfinałowym meczu Pucharu Polski. Bramki dla żółto-niebieskich zdobyli: Piotr Kuklis i Piotr Tomasik. Rewanż za tydzień we Wrocławiu.

Orest Lenczyk (trener Śląska Wrocław): Po losowaniu od razu doszliśmy do wniosku, że los nam nie sprzyjał. Zazdrościliśmy zespołom, które miały jechać do Wejherowa i Zdzieszowic. Nie przypominam sobie sytuacji, abyśmy z pięciu meczów na wiosnę, jakie rozegraliśmy w lidze i Pucharze, aż trzy kończyli w osłabieniu. To kuriozalna sytuacja. Nie winię jednak za to piłkarzy. Grali na tyle, na ile im Arka pozwoliła. Mogę tylko żałować, że nie dowieźliśmy do końca wyniku 0:1. Wydawało mi się, że zmiany wzmocnią naszą obronę, ale w niedługim czasie straciliśmy drugą bramkę. Rewanż będzie ciężki, ale uważam, że jesteśmy w stanie osiągnąć korzystny dla nas wynik.

Petr Nemec (trener Arki Gdynia): Jestem zadowolony z naszego pierwszego występu na wiosnę. Przed meczem powtarzałem, że nie można lekceważyć Śląska, mimo że ostatnio gra słabiej. Gdy usłyszałem wypowiedź trenera Lenczyka, który zapowiedział, że z nami zagra 8-9 nowych piłkarzy, to spodziewałem się innego przebiegu spotkania. Jak na pierwszy mecz po przerwie zimowej zagraliśmy dobrze taktycznie, w ruchu. Nie baliśmy się pojedynków. To co najważniejsze, dopiero przed nami, czyli mecz z Termalicą. Po nim ewentualnie będę mógł odetchnąć. Wielki mecz rozegrał Tomasz Jarzębowski, który jest naszą perełką. Udany debiut zaliczył Radosław Pruchnik. Skutecznie zapełnił lukę po Benacie. Chciałbym pochwalić jednak cały zespół. Zrealizowaliśmy wszystkie przedmeczowe założenia. Wynik 2:0 daje nam pewien komfort, ale niczego nie przesądza. Zrobiliśmy na razie pierwszy krok. Śląsk na pewno u siebie nie odpuści.

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)
Bramki: 1:0 - Piotr Kuklis (53), Piotr Tomasik (80)

Arka: Szlaga - Krajanowski, Jarun, Benevente, Radzewicz (86 Niedziela) - Kowalski, Pruchnik (89 Radosavljević), Jarzębowski, Tomasik - Kuklis - Nwaogu (69 Flis).

Śląsk: Kelemen - Socha, Pietrasiak, Fojut, Spahić - Ćwielong, Dudek, Cetnarski, Mraz - Ł.Gikiewicz (78 Sztylka) - Voskamp (46 Celeban).

Żółte kartki: Tomasik, Kowalski, Kuklis, Jarun (Arka).

Czerwona kartka: Fojut (Śląsk, 45').

Sędzia: Paweł Pskit (Zgierz).

Widzów: 4700.

Przed meczem doszło do zamieszek - poinformowało Radio Gdańsk. Kibice Śląska próbowali zaatakować miejscowych fanów i policja musiała oddać cztery strzały z broni gładkolufowej. Nikomu nic się nie stało i nikt nie został zatrzymany.

90+2 min. - Koniec meczu. Arka wygrywa 2:0!!

90+1 min. - Milosz Radosavljević za Radosława Pruchnika.

90 min. - Mecz potrwa jeszcze dwie minuty.

89 min. - W Arce szykuje się kolejna zmiana.

86 min. - Zmiana w Arce. Schodzi Marcin Radzewicz, a wchodzi Bartłomiej Niedziela.

84 min. - Żółta kartka dla Omara Jaruna.

83 min. - Tomasik zdobył bramkę w swoim debiucie w Arce.

80 min. - Piękna akcja gdynian. Piłka wędrowała od nogi do nogi, w końcu Flis z pierwszej piłki do Piotra Tomasika, a ten pokonał Kelemena uderzeniem w środek bramki. 2:0 dla Arki.

78 min. - Zmiana w Śląsku. Schodzi Piotr Ćwielong, a wchodzi Dariusz Sztylka.

77 min. - Arka rozgrywa piłkę, a na trybunach "ole!".

75 min. - Tomasik do Flisa, a ten z bliska nie trafił w bramkę.

73 min. - Kowalski z prawej strony płasko w pole karne. Piłka w rękach Kelemena.

71 min. - Kontra Arki zakończona rzutem rożnym dla gdynian.

70 min. - Pierwsza zmiana w Arce. Bartosz Flis za Charlesa Nwaogu.

69 min. - Od własnej połowy rozpoczną gospodarze, po tym jak jeden z piłkarzy Śląska był na spalonym.

67 min. - Dobre dośrodkowanie Radzewicza, Kelemen znów minął się z piłką, ale nie doszedł do niej też żaden z zamykających akcję piłkarzy gospodarzy.

66 min. - Arka rozgrywa piłkę na swojej połowie.

64 min. - Ładne uderzenie Tomasza Jarzębowskiego. "Jarza" próbował uderzyć tuż przy słupku, minimalnie niecelnie.

62 min. - Żółta kartka dla Piotra Kuklisa.

61 min. - Po faulu na Radzewiczu Arka ma rzut wolny.

59 min. - Świetne interwencja w obronie Marcina Radzewicza, który uprzedził w polu karnym Piotra Ćwielonga.

58 min. - Kolejna w tym meczu piłka do Charlesa Nwaogu, który jednak nie potrafił umiejętnie się zastawić.

56 min. - Kuklis jest tym samym pierwszym zdobywcą bramki dla Arki w rundzie wiosennej.

53 min. - Bramka dla Arki!! Zdobywcą gola Piotr Kuklis. Najpierw Nwaogu trafił w obrońcę, potem w poprzeczkę uderzył Jarzębowski, a efektowną przewrotką akcję zakończył Kuklis.

52 min. - Dobra wrzutka Radzewicza, z piłką minął się Kelemen, ale i gospodarze.

50 min. - Akcja spełzła na niczym. W pole karne zagrywał Jakub Kowalski, ale piłkarze Arki przeszkodzili sobie w dogodnej sytuacji.

49 min. - Sytuację wyjaśnił Marcin Radzewicz.

48 min. - Arka próbuje budować akcję na połowie Śląska.

46 min. - Początek drugiej połowy. W przerwie jedna zmiana w Śląsku. Piotr Celeban za Johana Voskampa.

45+1 min. - Tomasik z wolnego wprost w bramkarza. Koniec pierwszej połowy. Do przerwy bez bramek.

45 min. - Fojut faulował wychodzącego sam na sam Nwaogu i otrzymał czerwoną kartkę.

44 min. - Bardzo niecelna próba Marcina Radzewicza.

41 min. - Tomasik uderzał, efektownie obronił Kelemen, Tomasik odgrywał, ale na spalonym Kuklis.

39 min. - Goście powinni prowadzić 1:0. Ćwielong wychodził sam na sam ze Szlagą, który obronił uderzenie zawodnika gości, próbował dobijać Gikiewicz, ale był blokowany, zdążył jednak dośrodkować na głowę Ćwielonga. Ten nie trafił z sześciu metrów.

38 min. - Kąśliwe dośrodkowanie Tomasika wprost w Kelemena.

37 min. - Pruchnik próbował przenieść ciężar gry na prawą stronę.

35 min. - Na uderzenie z dystansu zdecydował się Damian Krajanowski, ale uderzył zbyt płasko i po ziemi aby móc zaskoczyć bramkarza gości.

34 min. - Na boisku zaczęło wiać nudą.

32 min. - Ponownie w roli głównej Jakub Kowalski. Wywalczył piłkę, podał do Kuklisa, który jednak źle przyjął futbolówkę.

31 min. - Kowalski wywalczył rzut rożny.

29 min. - Jęk zawodu na trybunach. Kowalski ładnie przyjął i uderzył obok słupka. Na trybunach doping dla Arki.

28 min. - Kibice gości swój doping ograniczyli do bluzgów i niecenzuralnych okrzyków.

27 min. - Piękna piłka do Kowalskiego, ale ten wybiegł nie w tempo.

26 min. - Akcję gości kończy Socha, który strzela tuż obok słupka.

24 min. - Żółtą kartką ukarany Piotr Tomasik.

23 min. - Kuklis chciał efektownie, ale stracił piłkę.

22 min. - Dośrodkowanie Ćwielonga z rogu i piłka w rękach Szlagi.

20 min. - Zawodnik gości na pozycji spalonej.

19 min. - Piotr Tomasi z dystansu. Niecelnie.

17 min. - Śląsk wyszedł z błyskawiczną kontrę. Na bramkę pognał Cetnarski, ale strzelił obok słupka. Rzut rożny dla gości.

15 min. - Kowalski próbował strzelać, ale wyszło z tego podanie do Tomasika. Rzut rożny dla Arki nie przyniósł gdynianom pożytku.

14 min. - Śląsk jak na razie nic nie pokazuje w Gdyni. To gospodarze przeważają.

12 min. - Ależ petarda Kowalskiego. Kelemen broni z problemami, bo po strzale "Kowala" piłka nabrała dziwnej rotacji.

11 min. - Atak gości szybko przerwany przez obronę gdynian.

10 min. - Sędzia odgwizduje faul na bramkarzu Śląska. Dobra gra Arki.

9 min. - Mogło być 1:0 dla Arki. Strzał Nwaogu z bliska świetnie wybronił Kelemen.

7 min. - Tomasik piękne zagrywał do Nwaogu, ale Nigeryjczyk nie doszedł do piłki.

6 min. - Wrzutka Jarzębowskiego. Futbolówka w dłoniach Kelemena.

5 min - Dośrodkowanie Kowalskiego i piłka w rękach Kelemena.

4 min. - Aut dla Arki z boku pola karnego.

3 min. - Kuklis nie zdążył do prostopadłego podania.

2 min. - "Nasza Areczka ole, żółto-niebieska ole!".

1 min. - Na trybunach "Hej Arka gol!". Początek meczu.

Mecz rozpoczną piłkarze Arki, którzy grali w pierwszym pucharowym meczu Arki w 1954 roku.

Minuta ciszy ku pamięci Włodzimierza Smolarka oraz byłego piłkarza Arki - Józefa Murawskiego.

Z głośników "Rota". Piłkarze wychodzą na boisko.

Na trybunach "Tory" kilku kibiców ubranych w białe koszulki, tworzy napis "Bojkot Arka".

Już w sobotę Arka rozegra pierwszy wiosną mecz ligowym. Gdynianie podejmą Termalicę Nieciecza. Relacja live z tego pojedynku na naszym serwisie.

Na pierwszy rzut oka na trybunach zasiada 4 tys. kibiców.

Trybuna "Tory" jest zapełniona w ok. 60%. "Górka" pusta. Z perspektywy trybuny prasowej ciężko nam określić ile ludzi zasiada na trybunie "Olimpijskiej".

Mecz rozpocznie się z 20-minutowym opóźnieniem. Piłkarze Śląska na stadion dotarli 40 minut przed spotkaniem.

Aktualizacja 18.28 - "Górka" świeci pustkami, ale spod stadionu słychać doping sympatyków żółto-niebieskich.

Aktualizacja 18.25 - Trybuna "Górka" praktycznie pusta. Kibice zajęli trybuny "tory" oraz krytą.

Aktualizacja 18.15 - Rozgrzewka piłkarzy Arki rozpoczęta. Już niebawem okaże się jak Petr Nemec przygotował ich do ważnej i krótkiej zarazem rundy wiosennej.

Aktualizacja 18.02 - Spod stadionu niesie się "Arka Gdynia!".

Aktualizacja 17.57 - Na trybunach obecnie są fani drużyny przyjezdnej. Kibiców Arki na stadionie brak. Większość gromadzi się pod sektorem "Górka".

**********************

Znamy wyjściowy skład Arki: Szlaga - Krajanowski, Jarun, Benevente, Radzewicz - Kowalski, Pruchnik, Jarzębowski, Tomasik - Kuklis - Nwaogu.

Śląsk: Kelemen - Spahić, Pietrasiak, Fojut, Socha - Ćwielong, Dudek, Cetnarski, Mraz - Ł.Gikiewicz - Voskamp. Trener Lenczyk posłał do boju zaledwie jednego zawodnika z ostatniego meczu z Koroną Kielce.

W Gdyni pojawi się liczna grupa sympatyków gości, którzy w całości zapełnią sektor dla nich przeznaczony. Przy Olimpijskiej Śląska wspierać będzie 750 kibiców, w tym 400 z Gdańska.

W kadrze Arki na mecz ze Śląskiem brakuje: Krzysztofa Żukowskiego oraz Patryka Jędrzejowskiego. To efekt zapisu w kontrakcie obu piłkarzy, których gdynianie pozyskali właśnie z Wrocławia.

Kadra na Śląsk:

bramkarze: Michał Szromnik, Maciej Szlaga

obrońcy: Marcin Bochenek, Wallace Peres Benevente, Omar Jarun, Damian Krajanowski, Piotr Tomasik, Sławomir Mazurkiewicz, Bartosz Brodziński

pomocnicy: Piotr Kuklis, Jakub Kowalski, Radosław Pruchnik, Marcin Radzewicz, Milosz Radosavljević, Tomasz Jarzębowski

napastnicy: Fabian Słowiński, Charles Nwaogu, Bartosz Flis.

Spotkanie Arka Gdynia - Śląsk Wrocław toczyć się będzie w cieniu protestu kibiców Arki, którzy wiosną nie będą dopingować piłkarzy na stadionie, ale pod nim. Zabraknie także flag i dopingu. Na stronie kibicowskiej arkowcy.pl fani wystosowali apel. - " Tak jak pisano wcześniej, zbieramy się pod stadionem od godz. 17.30 i tutaj prośba byście nie zwlekali na ostatnią chwilę, przychodząc możliwie szybko.

Dwie sprawy, nazwijmy je porządkowo-dopingowymi. Jako, że zależy nam żeby pod stadionem zebrało się jak najwięcej osób, a wiemy, że przekrój wiekowy będzie duży oraz pojawią się też osoby ze swoimi pociechami, prosimy Was o ograniczenie się z achtungami. Mamy zachęcać ludzi do przyłączenia się do Nas, a nie zniechęcać. Petardy nie są aż tak efektowną oprawą, by nie można było się powstrzymać w ich używaniu. Druga sprawa, w dniu dzisiejszym po bardzo długiej przerwie, doping poprowadzi nasz dobry kolega, który zapewne nie wyszedł przez ten czas z wprawy, ale mamy nadzieję, że po tych 3 latach pokażemy mu, że i my w tym aspekcie nie stoimy w miejscu." - czytamy. Więcej na arkowcy.pl.

Środowy mecz będzie setnym występem gdynian w Pucharze Polski. Bilans pucharowej rywalizacji jest dla gdynian korzystny. Arka wygrała 47 meczów, 13 zremisowała i poniosła 39 porażek. Bilans bramkowy, również na korzyść - 150-126. Ostatnią bramkę w Pucharze zdobył dla żółto-niebieskich Mirko Ivanovski.

1 liga - relacje live, tabele, terminarz i aktualności z pierwszej ligi w serwisie Ekstraklasa.net

Co ważne mecz z wiceliderem tabeli nie pęta nóg piłkarzom Arki. Przypomnijmy, że w drodze do 1/4 żółto-niebiescy pokonali 3:1 Polonię Warszawa. Pamiętacie ten mecz?