Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, kiedy nie można pójść na pogrzeb? Relacja online pozwoli pożegnać zmarłego [DRUGA FALA]

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
W pogrzebie bliskiej osoby można uczestniczyć także za pośrednictwem relacji online.
W pogrzebie bliskiej osoby można uczestniczyć także za pośrednictwem relacji online. keeslusing (pixabay.com)
W czasie pandemii koronawirusa osobiste uczestnictwo w pogrzebie nie zawsze jest możliwe. Teraz zmarłego można pożegnać także zdalnie. Pogrzeb online to nie tylko transmisja uroczystości pogrzebowych.

Udział w pogrzebie bliskiej osoby jest ważny, jednak w czasie pandemii nie zawsze jest możliwy. Z jednej strony jest utrudnione podróżowanie, a coraz więcej rodzin i znajomych mieszka w różnych miastach lub zagranicą. Z drugiej strony obowiązują przepisy ograniczające liczbę osób, które mogą przebywać w kościołach i innych budynkach związanych z kultem oraz nakazujące zachowanie odpowiednich odległości między osobami również na cmentarzu. Jednak nawet przestrzegając zasad bezpieczeństwa, przebywanie w grupie ludzi nie zawsze jest bezpieczne i wskazane, szczególnie dla osób starszych, schorowanych, z obniżoną odpornością. Na pogrzeb nie pójdziemy również, jeśli jesteśmy objęci kwarantanną domową lub izolacją, a coraz więcej osób jest w takiej sytuacji.

Przeczytaj też:

W tak trudnych okolicznościach z pomocą może przyjść odpowiednio wykorzystana technika. W Lublinie działa firma, która oferuje usługę ostatniego pożegnania online. To relacja wideo z uroczystości pogrzebowych, ale właściciele firmy prezentują znacznie bardziej osobiste podejście. W porozumieniu z rodziną przygotowują prezentację o zmarłym, która jest wyświetlana przed lub po uroczystości. Żeby uczestniczyć w pogrzebie online wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Jednocześnie transmisja jest dostępna tylko dla osób, które otrzymają do niej link. Można ją oglądać nie tylko bezpośrednio, ale także w ciągu roku od pogrzebu.

FAQ - jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19?

Pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19. Jak wygląda pogrzeb, czy konieczna jest kremacja? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej na COVID-19

Przepisy dotyczące pochówku osoby zmarłej na COVID-19 oraz potraktowania ciała znajdują się w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 kwietnia 2020 r. (Dziennik Ustaw 2020 poz. 585). Zgodnie z nimi zwłoki osoby zmarłej na COVID-19 muszą zostać zdezynfekowane środkiem wirusobójczym i umieszczone w ochronnym, szczelnym worku (w przypadku kremacji są to dwa worki). Ich powierzchnia również musi zostać zdezynfekowana. Tak przygotowane ciało zostaje umieszczone w specjalnej kapsule transportowej (jeśli ma być poddane kremacji) lub odpowiednio przygotowanej trumnie (w przypadku tradycyjnego pochówku). Zgodnie z przepisami należy unikać ubierania zwłok do pogrzebu oraz okazywania ciała.

Czy zmarły na COVID-19 może mieć pogrzeb w kościele?

Zarówno rozporządzenie Ministra Zdrowia, jak i wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, nie zabraniają wniesienia do kościoła trumny z ciałem zmarłego na COVID-19. Jednak ciało musi być odpowiednio przygotowane, a trumna zabezpieczona i zamknięta. Również urnę z prochami można wnieść do kościoła.
Trzeba jednak zaznaczyć, że przepisy nie są w pełni precyzyjne i mogą zdarzać się rozbieżności w ich interpretacji przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Czy ciało osoby zmarłej na COVID-19 powinno poddać się kremacji?

W przypadku osoby zmarłej na COVID-19 możliwa jest zarówno kremacja ciała, jak i tradycyjny pochówek (inhumacja). Wybór należy do rodziny i bliskich zmarłego. Jednak trzeba uwzględnić przepisy (rozporządzenie Ministra Zdrowia), mówiące o tym jak ma być przygotowane i przewiezione ciało w jednym i drugim przypadku.

Ile osób może być na pogrzebie?

Obecnie obowiązujące przepisy nie ograniczają wprost liczby uczestników pogrzebu, bez względu na to, czy chodzi o osobę zmarłą na COVID-19, czy z innych przyczyn. Jednak w strefie czerwonej w kościołach i budynkach kultu religijnego może się znajdować 1 osoba na każde 7 mkw., a minimalne odległość między osobami to 1,5 m (nie dotyczy to osób sprawujących kult, dokonujących pochówku oraz pracowników zakładów pogrzebowych). Obowiązuje obowiązek zasłaniania nosa i ust. Ten sam obowiązek dotyczy osób przebywających na cmentarzu. Tutaj nie ma już limitu powierzchni, ale trzeba zachowywać 1,5 m odstępu od innych osób.

Straciłam bliską osobę, która zmarła na koronawirusa. Gdzie mogę szukać pomocy psychologicznej?

Pomocy psychologicznej po stracie bliskiej osoby można szukać w fundacji Nagle Sami, specjalizującej się w udzielaniu pomocy w żałobie. Na ich stronie znajdziemy zarówno kontakt do doświadczonych terapeutów współpracujących z Fundacją, jak i grup wsparcia – w różnych miastach Polski.

Pomoc psychologiczną otrzymamy też dzwoniąc na Linię Wsparcia 800 70 2222, gdzie dyżurują psycholodzy udzielający porad lub kierujące osoby dzwoniące do odpowiedniej placówki w danym regionie (można również skorzystać z czatu na stronie Centrum Wsparcia).

Wsparcie psychologiczne możemy otrzymać także dzwoniąc do Telefonicznej Informacji Pacjenta, pod bezpłatny numer 800 190 590 i prosząc o połączenie z psychologiem, dostępnym przez całą dobę.

Specjalistyczna pomoc psychologiczna jest często także prowadzona przy hospicjach działających w danym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co zrobić, kiedy nie można pójść na pogrzeb? Relacja online pozwoli pożegnać zmarłego [DRUGA FALA] - Strona Zdrowia

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto