Spis treści
- Co podrożeje w 2023 roku? Oto co wpływa na ceny żywności
- O ile podrożała żywność w ciągu roku?
- Ceny chleba, pieczywa, makaronu 2023 zależą nie tylko do zbóż i mąki
- Mięso, wędliny zależne między innymi od pogłowia
- Jajka nadal będą drogie, bo w Polsce mamy mniej kur
- Warzywa w 2023 roku będą drożały, owoce też
- Tłuszcze, olej, masło i mleko zaczęły nieco tanieć. Co czeka klientów w 2023?
Co podrożeje w 2023 roku? Oto co wpływa na ceny żywności
Żywność drożała i nie dało się tego nie zauważyć. Surowce nie zawsze stanowią dominującą część końcowej ceny produktu, jednak nie pozostają bez wpływu. W listopadzie 2022 roku wzrost cen skupu podstawowych produktów rolnych w porównaniu z listopadem 2021 r. wyniósł 51,7 proc., podaje Główny Urząd Statystyczny.
– Cena końcowa może zależeć od wielu czynników, w zależności, jak mocno produkt jest przetworzony. Mogą to być, koszty energii, transportu, koszty pracy, magazynowania, marża sprzedawcy i inne – wyliczał dla nas Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
O ile podrożała żywność w ciągu roku?
Wzrost cen od listopada 2022 do listopada 2021 według GUS:
- mąka +42,4 proc.
- pieczywo +28,6 proc.
- makarony i produkty makaronowe +21,2 proc.
- mięso wołowe +25,4 proc.
- mięso wieprzowe +27,2 proc.
- mięso drobiowe +39,7 proc.
- wędliny +19,6 proc.
- mleko +38,1 proc.
- sery i twarogi +29,2 proc.
- jaja +25,8 proc.
- masło +27,4 proc.
- warzywa +15,4 proc.
- cukier +92,6 proc.
Pamiętajmy, że w przypadku podstawowych artykułów spożywczych, obowiązuje VAT obniżony do zera. Taki stan a się utrzymać jeszcze przez kolejne pół roku, czyli do czerwca 2023.
Ceny chleba, pieczywa, makaronu 2023 zależą nie tylko do zbóż i mąki
– Większość z nas jest zdania, że największy wpływ na jego cenę ma koszt zboża, a jest to w rzeczywistości do 25% w zależności od rodzaju pieczywa. Większy wpływ na cenę chleba mają koszty energii, pracy i transport – wyjaśniał nam kilka tygodni temu przedstawiciel KOWR.
Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego od tygodni sygnalizuje w mediach społecznościowych, że duże spółki (takie jak np. zakłady zbożowe), z zatrudnieniem powyżej limitu 250 osób, zostaną całkowicie bez wsparcia dotyczącego opłat energetycznych. A to kluczowy czynnik oddziałujący w kierunku wzrostu cen pieczywa.
Mięso, wędliny zależne między innymi od pogłowia
Mniejsze pogłowie świń, drobiu, w tym niosek sprawiają, że więcej płacimy za mięso czy jajka. Brak opłacalności produkcji świń przez wiele miesięcy i ASF spowodowały, że setki gospodarstw zrezygnowały z hodowli. Niezwykle drogie pasze do żywienia zwierząt przewyższały zarobek ze sprzedaży. Nie wszyscy rolnicy mogli pozwolić sobie na to, by dokładać do interesu.
Relacja cenowa pszenica paszowa – cena świń pozwala na powrót myśleć o opłacalności produkcji wieprzowiny, uważa Bartosz Czarniak z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej Polsus.
Trwający prawie 2 lata kryzys przełożył się na zamykanie kolejnych chlewni. Czarniak przytacza szacunki, według których obecnie w Polsce mamy w okolicach 9 mln świń, a to znaczący spadek w porównaniu do poprzedniego roku (spadek o 12,9 proc.) i dotyczy wszystkich grup technologicznych, a w szczególności loch prośnych (spadek o 17,6 proc.).
– Rok 2023 rokiem będzie moim zdaniem rokiem mozolnego odbudowania opłacalności produkcji, która w głównej mierze zależeć będzie od cen pasz, aniżeli żywca. Handel, pomimo coraz mniejszej podaży mięsa na rynku, nie jest chętny do podnoszenia stawek, a przez to i zakłady nie czują impulsu do tego, by proponować jeszcze wyższych stawek za świnie – uważa rzecznik Polsus.
Jak sytuację widzą ekonomiści? Według tych z Credit Agricole przestrzeń do dalszego istotnego wzrostu cen skupu trzody chlewnej jest już ograniczona, a od III kw. 2023 r. oczekują ich wyraźnego spadku.
W ostatnich miesiącach doszło do korekty i spadku cen skupu na unijnym rynku bydła. Przyczyną obniżenia cen jest rosnąca podaż żywca, będąca efektem jego bardzo wysokiej opłacalności produkcji obserwowanej w ostatnich kwartałach, przy jednoczesnym spadku popytu z uwagi na bardzo wysokie ceny wołowiny.
Podtrzymujemy naszą ocenę, że minęliśmy punkt zwrotny na światowym rynku bydła i kolejne kwartały przyniosą dalszy spadek cen skupu. Obniżki cen ograniczane będą przez utrzymującą się wysoką presję kosztową wśród producentów bydła, choć w kolejnych kwartałach będzie ona maleć. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest tempo odbudowy pogłowia bydła w UE.
Jajka nadal będą drogie, bo w Polsce mamy mniej kur
Potencjał produkcyjny w Polsce, czyli liczba kur nieśnych, jest obecnie niższy o ponad 24 procent niż przed rokiem. Kur ubyło z kilku powodów - grypa ptaków prowadząca do wybijania stad, wzrost cen paszy i energii. Na sytuację na świecie oddziałuje również wojna w Ukrainie, która jest jednym z czołowych producentów jaj na świecie.
– Niestety, po świętach sytuacja poprawi się jedynie nieznacznie, a ceny jaj nadal będą bardzo wysokie – twierdzi Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Więcej o sytuacji na rynku jaj piszemy tu:
Ekonomiści są zdania, że kolejne miesiące 2023 r. przyniosą korektę i spadek cen jaj oraz drobiu, a to za sprawą wygasającej presji kosztowej i rosnącej podaży.
Warzywa w 2023 roku będą drożały, owoce też
Polski rynek funkcjonuje w powiązaniach z sytuacją w UE i na świecie. Gdy gdzieś brakuje produktów, może je od nas kupić.
Unijne zbiory warzyw 2022 takich jak cebula, marchew czy też papryka są mniejsze, co jest konsekwencją suszy w Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech. Mniejsze zbiory ziemniaków notują ich czołowi producenci, czyli Belgia, Francja, Holandia i Niemcy, podaje Departament Analiz Ekonomicznych PKO w Agro Nawigatorze. Z powodu zmniejszonego areału również w Polsce GUS szacuje, że produkcja ziemniaków obniży się o ok. 15 proc.
Efektem zmniejszonej podaży ziemniaków są znaczące podwyżki cen. Zgodnie z danymi GUS, ceny skupu ziemniaków w sierpniu były wyższe aż o 61 proc. r./r., natomiast dane MRiRW wskazują na wzrost dynamiki do ponad 70 proc.
Tu analizy ekonomistów wskazują, że tempo wzrostu cen owoców i warzyw jeszcze przyspieszy w 2023 roku.
Rosnące koszty produkcji owoców i warzyw, mimo całkiem dobrych zbiorów owoców i warzyw w Polsce, wpływają na wzrost cen. Rolnicy płacą więcej za niezwykle drogie nawozy oraz energię. Ten ostatni czynnik szczególnie dotyka produkcję szklarniową.
W konsekwencji uważamy, że w najbliższych kwartałach dynamika cen owoców i warzyw pozostanie w trendzie wzrostowym. W II połowie 2023 r. prognozujemy jej spadek wspierany przez efekty wysokiej bazy sprzed roku i obniżającą się presję kosztową.
Tłuszcze, olej, masło i mleko zaczęły nieco tanieć. Co czeka klientów w 2023?
Credit Agricole: W ostatnich miesiącach doszło do wyraźnego spadku cen roślin oleistych. Wynikał on z poprawy sytuacji popytowo-podażowej, zmniejszenia niepewności na rynku, odpływu kapitału spekulacyjnego, a także wznowienia ukraińskiego eksportu roślin oleistych drogą morską.
Częściej w sklepach pojawiają się przeceny oleju. Wysokie ceny masła sprawiły także, że kupujemy go mniej. Tuż przed świętami markety kusiły promocjami, w których kostkę można było kupić za ok. 5,70 zł.
Ekonomiści są zdania, że ze względu na relatywnie wysoką opłacalność produkcji, kolejny sezon przyniesie dalszą odbudowę zapasów roślin oleistych, a w konsekwencji kontynuację spadku cen.
Eksperci prognozują, że w grudniu 2022 r. cena skupu mleka osiągnie swoje maksimum, po czym będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym w ślad za obniżającymi się cenami produktów mlecznych.
Jakie zatem będą ceny żywności w 2023 roku, co podrożeje, a co będzie taniało? Jak zwykle, dużo zależy od warunków pogodowych, polityki i sytuacji związanej z COVID.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

KitchenAid Artisan 5KSM125EMH MilkShake
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
kup teraz

SMEG SMF02PKEU Pastelowy róż
Robot kuchenny Smeg SMF02PKEU, pastelowy różPromoc…
kup teraz

SMEG SMF03PKEU Pastelowy Róż
Rodzina produktówMikser planetarnyMoc (W)800...
kup teraz

SMEG SMF03PBEU Pastelowy błękit
Moc 800 W; Płynna regulacja prędkości; Misa o poje…
kup teraz

Clatronic KM 3709 szary
Robot kuchenny Clatronic KM 3709 1000W Robot kuche…
kup teraz

KitchenAid 5KSM185PSEGR Szary
Amerykański, wielofunkcyjny mikser planetarny 4,8L…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót