Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa parkingu w parku Północnym. Ministerstwo zdrowia: budowa z naruszeniem prawa

Ewa Andruszkiewicz
Przemek Świderski /2017
Miejscy aktywiści dopięli swego. Z ich argumentami zgodził się właśnie resort zdrowia. Ministerstwo orzekło, że budowa parkingu w parku Północnym naruszyła przepisy ustawy uzdrowiskowej. Co teraz?

Od samego początku inwestycja ta budziła liczne kontrowersje i zdecydowany sprzeciw sopockich aktywistów. Ich zdaniem, budując parking w parku Północnym władze miasta nie tylko wydały zgodę na niszczenie zieleni, ale dopuściły się złamania prawa. Choć wcześniej sprawie przyglądał się wojewoda pomorski, dopiero Ministerstwo Zdrowia przyznało stowarzyszeniu Mieszkańcy dla Sopotu rację.

Zgodnie z treścią ustawy uzdrowiskowej, w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej zabrania się budowy (...) parkingów naziemnych o liczbie miejsc postojowych większej niż 15 proc. miejsc noclegowych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach i pensjonatach, nie większej jednak niż 30 miejsc postojowych oraz parkingów naziemnych przed obiektami usługowymi o liczbie miejsc postojowych nie większej niż 10 - czytamy w piśmie, skierowanym przez Ministerstwo Zdrowia do prezydenta Sopotu, Jacka Karnowskiego. - Za bezsporny należy uznać fakt, że w chwili rozpoczęcia prac budowlanych, teren ten znajdował się w granicy strefy „A-1” ochrony uzdrowiskowej, co w konsekwencji skutkuje w przedmiotowej sprawie naruszeniem przepisów ustawy uzdrowiskowej.

Budowa parkingu w Parku Północnym w Sopocie. Aktywiści chcą zgłosić sprawę Komisji Europejskiej

W dalszej części pisma ministerstwo zaapelowało do władz miasta „o podjęcie działań, celem przywrócenia na omawianym terenie stanu zgodnego z powołanymi przepisami”.
Opinia resortu zdrowia z jednej strony mieszkańców cieszy, a z drugiej - mają żal, że argumenty aktywistów nie były brane pod uwagę wcześniej, zanim parking powstał.

- Mam wrażenie, że decyzje zapadają w przyspieszonym tempie i potem jest taki efekt, jak z tym parkingiem. Co z tego, że jest ładnie zaprojektowany, że pieniądze unijne zostały wydane, tylko po co parking w tym pięknym, naturalnym miejscu? Jestem zmęczona walką o naturalne piękno Sopotu. Nie potrafiłam cieszyć się z nowego parkingu, nie potrafię cieszyć się z jego rozbiórki - mówi pani Natalia z Sopotu.

Dużo ostrzej sprawę komentują miejscy aktywiści.
- Wielu mieszkańców było przeciwko budowie parkingu jednak arogancja władzy spowodowała, że bez względu na protesty i na problem z planem zagospodarowania parking powstał. Pisaliśmy w tej sprawie nawet do Komisji Europejskiej, ponieważ parking został zbudowany częściowo ze środków unijnych na ochronę środowiska - mówią przedstawiciele stowarzyszenia Mieszkańcy dla Sopotu. - Uważamy, że budowa parkingu niezgodnie z prawem jest niegospodarnością, za którą powinien odpowiedzieć prezydent. Grzywna, konieczność likwidacji parkingu, za które gmina będzie musiała zapłacić to poważny błąd prezydenta - dodają.

Co teraz stanie się z budzącym kontrowersje parkingiem? Wszystko wskazuje na to, że wcale nie zostanie zlikwidowany.
- Parking w tym miejscu jest bardzo potrzebny, zarówno dla sopocian, jak i gości licznie odwiedzających nasze miasto. Wskazuje na to również opracowywana właśnie strategia mobilności dla miasta - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu. - Z uwagi na lokalizację parkingu, zastosowano nieinwazyjne technologie jego budowy, by obiekt pozostał ekologiczny i zielony. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, parking liczyć będzie docelowo 30 miejsc postojowych dla aut, pozostałe miejsca zostaną przekształcone w miejsca do parkowania rowerów i toalety. Wpisuje się to w projekt realizowany przez miasto, a mianowicie szlak rowerowy R10 i będzie to dodatkowy, piąty parking na trasie.

WARTO WIEDZIEĆ

* Uchybień nie dopatrzył się wojewoda
Zanim aktywiści zawiadomili Ministerstwo Zdrowia, o swoich zarzutach poinformowali wojewodę pomorskiego. Ten jednak żadnych uchybień w tej sprawie się nie dopatrzył. - W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszaru Parku Północnego po północnej stronie potoku Kamiennego w Sopocie przewidziano budowę parkingu, który na dzień podejmowania uchwały znajdował się w strefie ochrony uzdrowiskowej B - mówiła w lutym br. na naszych łamach Anna Drozdowska z biura prasowego wojewody. - Strefa ta dopuszczała, i nadal dopuszcza, budowę tego typu inwestycji.

* Parking ekologiczny
Władze miasta zapewniają, że parking w Parku Północnym został wybudowany wg najbardziej wyśrubowanych norm z zakresu ochrony środowiska. Posiada drenaż i kanalizację deszczową z poduszką sordentową, która ma wyłapywać wszelkie substancje ropopochodne.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto