Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa dworca i galerii handlowej w Sopocie. Kiedy obiekt zostanie otwarty?

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Budowa dworca w Sopocie rozpoczęła się w 2013 r. Urzędnicy daty otwarcia obiektu jeszcze nie podają
Budowa dworca w Sopocie rozpoczęła się w 2013 r. Urzędnicy daty otwarcia obiektu jeszcze nie podają Karolina Misztal
Kwestią najbliższych tygodni jest otwarcie nowego dworca kolejowego w Sopocie. Pasażerowie i mieszkańcy będą tu mogli także skorzystać m.in. z delikatesów, drogerii i wielu innych sklepów.

Według wcześniejszych przewidywań nowy dworzec otwarty miał zostać jeszcze przed wakacjami, aby stał się wizytówką miasta w oczach turystów, tłumnie odwiedzających Sopot. Tak się jednak nie stało, bowiem nastąpiły niespodziewane opóźnienia. We wrześniu sopoccy urzędnicy poinformowali, że inwestycja powinna być gotowa w tym roku i wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie.

- Trwają prace wykończeniowe - zapewnia Anna Dyksińska z sopockiego Ratusza. - Wkrótce powinny rozpocząć się procedury odbiorowe.

Wiele więc wskazuje na to, że nowootwarty dworzec wraz z licznymi sklepami i punktami handlowymi, może stać się prezentem dla mieszkańców jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Ale - jak na razie - dokładna data udostępnienia obiektu owiana jest tajemnicą.

- Będziemy o niej informować w stosownym czasie - twierdzi jedynie Anna Dyksińska.

Czytaj też: Dworzec PKP w Sopocie: Dzień otwarty na budowie nowego dworca kolejowego [ZDJĘCIA]

Sopocki dworzec budowany jest w formule partnerstwa publiczno - prywatnego, za kwotę około stu milionów złotych. Na mocy ustaleń, zawartych z samorządowcami, prace finansuje Bałtycka Grupa Inwestycyjna. Aby było to możliwe, BGI udało się uzyskać 42 mln zł pożyczki z unijnego funduszu Jessica.

W inwestycji pod nazwą Nowe Centrum Sopotu mieszkańcy skorzystać będą mogli m.in. z delikatesów, drogerii, sklepów odzieżowych, oddziału jednego z banków. W nowoczesnym i funkcjonalnym kompleksie mieścić ma się ponadto centrum obsługi pasażerów, pod-ziemny parking na 240 aut, hotel, kameralne centrum biurowo-handlowe. W otoczeniu dworca urządzono nową przestrzeń publiczną z placami i układem ulic. Jednym z najważniejszych elementów inwestycji jest miejska mediateka.

- W przyszłej multimedialnej bibliotece swoje miejsce znajdą zbiory klasyczne, cyfrowo-multimedialne bazy danych, filmy, audiobooki, e-booki, gry - wyjaśnia Anna Dyksińska. - Planowana jest sala wielofunkcyjna, e-galerie, świat wirtualnej rzeczywistości. W mediatece, dzięki łatwemu dostępowi do niej, realizować można będzie projekty społeczne, oparte na integracji pokoleniowej z wykorzystaniem nowoczesnych mediów jak np. „Sopocianie”. Będzie ona doskonałym uzupełnieniem szkolnych ścieżek edukacyjnych. Ma szansę stać się też czymś w rodzaju multimedialnego kombajnu edukacyjno-rozrywkowego, dostępnego dla wszystkich.

Jak zapewne zauważyli sopocianie, już wcześniej w okolicach inwestycji udało się dokonać nasadzeń drzew i krzewów. W środku gmachu instalowane są natomiast meble, komputery, multimedia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto