Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohater i szpieg. Autorzy serii komiksów „Ekspozytura Rygor” Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki odkrywają losy niezwykłego Polaka

Grażyna Antoniewicz
Autorami serii „Ekspozytura Rygor” są scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki, którzy wspólnie stworzyli już kilka udanych komiksów
Autorami serii „Ekspozytura Rygor” są scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki, którzy wspólnie stworzyli już kilka udanych komiksów mat. prasowe
Sensacyjno-szpiegowski komiks „Ekspozytura Rygor” - to inspirowana faktami historia człowieku, który podczas II wojny światowej zbudował siatkę wywiadowczą obejmującą tereny od Maroka po Libię, mając za przykrywkę... fabrykę płatków owsianych. Autorami serii „Ekspozytura Rygor” są scenarzysta Tobiasz Piątkowski i rysownik Marek Oleksicki, którzy wspólnie stworzyli już kilka udanych komiksów, flagowe dzieło to seria „Bradl”, opisująca przygody wywiadowcy Kazimierza Leskiego rozgrywające się w mrocznej wojennej Warszawie. Tym razem jednak wyruszamy w bardziej egzotyczne rejony: są palmy, samochody, piękne kobiety i klimatu rodem jak z Casablanki...

Autorów komiksów inspirowały czasy II wojny światowej

- Bo dokładnie te motywy i te czasy nas inspirowały. Udajemy się w kilka miejsc - mówi Tobiasz Piątkowski. - Nasza podróż zaczyna się we Francji, tak jak wędrówka wielu żołnierzy ewakuujących się z Polski po wrześniu 1939 roku, ale szybko przenosimy się razem z naszym bohaterem do Afryki Północnej, do Algieru. Mieczysław Słowikowski dostał od Brytyjczyków zadanie utworzenia tam regularnej siatki wywiadowczej. Ponieważ kolonie francuskie w Afryce były ogromnym źródłem zasobów, bano się, żeby pośrednio przez kolaboracyjny rząd francuski nie trafiły do III Rzeszy.

Te obawy okazały się jak najbardziej słuszne...
Tak, bo kolaboracyjny rząd zaczął stopniowo zmniejszać niezależność kolonii i coraz bardziej drenować ją z zasobów na potrzeby niemieckiej machiny wojennej. Agenci Gestapo byli tam bardzo aktywni. Zadanie było wyjątkowo trudne, bo teren rozległy i nieznany, a dla Anglików praktycznie nieprzenikniony.

Kim był nasz bohater?
To niezwykła postać, człowiek, który całe swoje życie poświęcił służbie. Rygor to jego pseudonim. Mieczysław Słowikowski brał udział w polsko - bolszewickiej wojnie 1920 roku. Potem był na placówce dyplomatycznej. Po przegranej kampanii wrześniowej 1939 roku trafił do Francji i tam od razu zaczął działalność, zdając sobie sprawę, że trzeba pomóc polskim żołnierzom, którzy trafili na Zachód, aby dotarli tam, gdzie będą mogli kontynuować walkę, jako że Francja niespecjalnie się do tego paliła. Słowikowski przemycił tysiące żołnierzy, załatwił im dokumenty, pieniądze na podróż, fałszywe tożsamości, czasami przebranie, jeżeli było to potrzebne i legalnie lub półlegalnie wysyłał ich przez Hiszpanię, a potem przez Afrykę Północną do Anglii. Przeprowadził ogromną, tajną operację logistyczną, której ładunkiem byli żywi ludzie, a stanowiło to jedynie wstęp do jego głównego dzieła, o którym opowiadamy, czyli do utworzenia regularnej siatki wywiadowczej. Ponieważ stosunki angielsko - francuskie po prewencyjnym zniszczeniu floty francuskiej przez Brytyjczyków były bardzo napięte nie było łatwo. Kiedy Słowikowski wylądował na miejscu miał znikomy budżet i konieczność w krótkim czasie stworzenia siatki szpiegowskiej obejmującej całe Północne Wybrzeże Afryki, czyli od Maroka, po Algier, po Libię, ale doskonale sobie poradził.

Dlaczego tak niewiele wiemy o tym człowieku?
Gdyby po 1945 roku komuniści nie przejęli władzy w Polsce, sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, o Słowikowskim powstałyby filmy, książki, komiksy a tak skończył na emigracji. Nie mógł wrócić do kraju, a jego rola przez wiele lat była nieznana. Podobnie jak wielu innych bohaterów, którzy nie mieli szansy wrócić do kraju. Tu pojawiamy się Marek i ja. Czasami mówimy o sobie, że jesteśmy archeologami nieistniejącej polskiej popkultury. Nadrabiamy jej zaległości posługując się znanymi schematami i motywami, które u nas po prostu nie zaistniały.

W jaki sposób odtwarzał pan tamten świat, co było inspiracją, książki filmy, dokumenty, fantazja?
Mamy „Stawkę większą niż życie”, która obiektywnie jest bardzo fajnym serialem, więc ja starałem sobie wyobrazić, jak by wyglądał bardzo fajny serial o ekspozyturze Rygor w Afryce Północnej, a następnie przenieść to na karty komiksu. Co do warstwy faktograficznej nieoceniony był... sam Mieczysław Słowikowski i jego autobiografia. Na jej kartach bardzo dokładnie, choć bez emocji, po żołniersku opisał swoje zadanie i związane z nim wyzwania.

Komiks to historia z pogranicza literatury i rysunku. Rozmawiamy z jednym z autorów komiksu historycznego „Ekspozytura Rygor”, który opowiada o Mieczysławie Słowikowskim.

Więcej o komiksie

„Ekspozytura Rygor”- komiks sensacyjny, który dzieje się w realiach historycznych, zaciekawi każdego miłośnika historii szpiegowskich. Dostępne są dwa tomy, zawierające kompletna historię. Akcja tomu pierwszego „Goście hotelu Arago” rozgrywa się w Algierze w 1941 roku. W hotelu Arago przecinają się ścieżki kilku tajemniczych postaci. Niemiecki prowokator, francuscy agenci i.… polscy szpiedzy rozpoczynają bezwzględną walkę o cenne informacje, które zdecydują o losach tej części świata. Natomiast akcja tomu drugiego „Zapalić „Pochodnie” dzieje się w 1942 roku. Stany Zjednoczone dołączają do wojny przeciwko hitlerowskim Niemcom. Gdy zapada decyzja o inwazji aliantów na Afrykę Północną sytuacja Słowikowskiego i jego siatki szpiegowskiej staje sie ekstremalnie niebezpieczna..

Autorzy

Tobiasz Piątkowski
- scenarzysta komiksowy. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współautor m.in. serii „ Bradl”, „Bazyliszki” dla Muzeum Powstania Warszawskiego, „Status 7” i „48 stron” z Robertem Adlerem, serii „Pierwsza Brygada” z Januszem Wyrzykowskim i Krzysztofem Janiczem, „Nowych przygód Stasia i Nel”, a także komiksów i magazynów dziecięcych. Pracuje jako art director.

Marek Oleksicki
- absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuje dla reklamy, jest też ilustratorem, plakacistą i rysownikiem komiksów. W Polsce ukazały się trzy albumy z jego rysunkami - „Odmieniec. Trzy”, „Ursynowska specgrupa od rozwałki. Metametal” i „Bradl” . Jego prace można znaleźć w antologii o Powstaniu Warszawskim - „Powstanie ‘44”. Głównie tworzy dla zagranicznych wydawnictw. Jego najbardziej znane komiksy to „Frankenstein’s Womb” (do scenariusza Warrena Ellisa), „28 Days Later” (do scenariusza Michaela Alana Nelsona), a także „The Darkness: Close Your Eyes” i głośna seria „Zero” (do scenariuszy Alesa Kota).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bohater i szpieg. Autorzy serii komiksów „Ekspozytura Rygor” Tobiasz Piątkowski i Marek Oleksicki odkrywają losy niezwykłego Polaka - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto