18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Rumia: DKK zdobył I nagrodę

Mat. org., opr. TM
Biblioteka Rumia
Biblioteka Rumia
Biblioteka Rumia: Dyskusyjny Klub Książki zdobył I nagrodę w konkursie organizowanym przez Wydawnictwo Czarne i Instytut Książki "Laudacja dla noblisty".

Zobacz też: Biblioteka Rumia zachęca do wymiany książek

Biblioteka Rumia: DKK zdobył I nagrodę

Po burzliwych obradach jury w składzie: Magdalena Budzińska (Wydawnictwo Czarne), Elżbieta Kalinowska (Instytut Książki) i Szymon Kloska (Instytut Książki) zdecydowało nagrodzić następujące prace:


I nagroda:

 Dyskusyjny Klub Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. F. Ceynowy w Rumi za laudację dla Stefana Chwina


II nagroda: 

DKK przy Bibliotece Manhattan - filia WiMBPublicznej w Gdańsku


III nagroda:

 DKK przy Bibliotece Publicznej w Łagowie

Nagrodzony tekst jest autorstwa Haliny Szalk, Elżbiety Sokołowskiej, Elżbiety Hoppe, Barbary Skibińskiej, Barbary Pranschke, Marii Machalińskiej, Anny Kunkel, Marii Urbańskiej, Joanny Pepke i Małgorzaty Manikowskiej.

Przeczytaj nagrodzony tekst!

Nobel dla Stefana Chwina!

Stefan Chwin – prozaik i eseista – urodził się 11 kwietnia 1949 roku w Gdańsku. W bogatym dorobku literackim posiada zarówno powieści skierowane do czytelników dojrzałych, jak i do młodzieży. Stefan Chwin jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych w dziedzinie literatury i kultury, między innymi Nagrody im. Andreasa Gryphiusa, jednego z najważniejszych niemieckich wyróżnień literackich, Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie, czy Nagrody Polskiego PEN Clubu.

Cytat „Życie jest wszędzie” (Hanemann) stanowi jakby trzon pisarstwa Chwina. Autor ten, poruszając się na granicy życia i śmierci skłania czytelnika do czytania refleksyjnego. Jego utwory nie są pozycjami kieszonkowymi do czytania w drodze do pracy. Książki autorstwa Stefana Chwina stanowią prawdziwą ucztę literacką, wymagającą odpowiedniej zastawy. Proza Chwina zachwyca nie tylko treścią, ale również sposobem prowadzenia narracji, budowania zdań, które same w sobie stanowią dzieło mistrzowskie. Czytając stworzoną przez niego literacką fikcję, stajemy się uczestnikami życia bohaterów w pełnym tego słowa znaczeniu. Poprzez mistrzowską formę narracji wchodzimy w świat wymyślony przez autora, ze wszystkimi swoimi zmysłami. Wprowadzając nas w klimat miejsc będących sceną dla snutej opowieści, nagle przenosi nas na ulicę zalaną deszczem, gdzie czujemy ten deszcz na twarzy, słyszymy wczorajszy tętent końskich kopyt na bruku, czujemy zapach bułek z pobliskiej piekarni i ciszę porannej ulicy.

W dzisiejszym zagonionym obrazkowym świecie, każdy kto sięgnie po powieść Stefana Chwina zwolni na chwilę, rozsmakuje się w słowie (zrozumie jego sens i moc). Nagroda Nobla dla Stefana Chwina byłaby uhonorowaniem wkładu twórczego i poznawczego jaki wnosi do literatury polskiej i światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rumia.naszemiasto.pl Nasze Miasto