Beton: kojarzy nam się przede wszystkim jako konstrukcyjny materiał budowlany, stosowany we wnętrzach postindustrialnych. Trafił na salony

Akcja specjalna Temat tygodnia: Wnętrza z charakterem
Nowoczesne płyty okładzinowe na ścianę w optyce betonu
Nowoczesne płyty okładzinowe na ścianę w optyce betonu materialy prasowe/archiwum PP
W pierwotnej formie - zimny i surowy – w budownictwie kubaturowym, kojarzony był z przestrzeniami fabrycznymi, stylem industrialnym, a w końcu z loftami, gdy na takie zaczęto zamieniać stare fabryki, doki czy magazyny. To tam odkryli jego zalety projektanci wnętrz. Wzięty pod lupę i ,,ociosany” okiem designerów, zaczął pokazywać swoje inne, bardziej subtelne oblicze. Beton jako materiał wykończeniowy trafił do wnętrz wraz z modą na styl industrialny. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że u nas szło to z oporami. O ile surowa cegła, parkiety przemysłowe czy nawet wykończenia z blachy zdobyły ogromną popularność bardzo szybko, o tyle beton przebijał się z pewnym trudem. Nie posłużyły temu materiałowi z pewnością skojarzenia z nielubianą z oczywistych powodów wielką płytą, a także brak szerzej znanych ciekawych propozycji projektantów. To jednak zaczyna się stopniowo zmieniać. Choć beton ma wciąż swoich zagorzałych przeciwników, nie brakuje mu również gorących zwolenników.

Najpierw były to aranżacje w stylu przemysłowym, które powstawały w opuszczonych fabrykach, portowych dokach czy magazynach. Surowe wnętrza powstawały z odpowiedniego połączenia stali, szkła , betonu i surowego drewna. Teraz walory betonu chętnie wykorzystują architekci wnętrz, eksponując go jako dekoracyjny element wykończeniowy.

Betonowe ściany

Niepowtarzalny efekt industrialnego pragmatyzmu najłatwiej jest otrzymać, pokrywając ściany stworzonym na bazie naturalnych spoiw wapiennych i pyłu marmurowego tynku, imitującego beton. Pomieszczenia wzorowane na architekturze fabrycznych przestrzeni, nie mają wiele wspólnego z ponurym obrazem brudnych hal produkcyjnych. Są one raczej artystycznym odzwierciedleniem prostoty, nowoczesności i kultu techniki. Aby ułatwić takie transformacje producenci prześcigają się w ofertach, przedstawiając rozmaite rozwiązania techniczne i funkcjonalne, z wykorzystaniem przewodniego motywu betonu.
Przede wszystkim jego ciekawa faktura i neutralny kolor zainspirowała projektantów okładzin ściennych. Dzięki temu wzór betonu stał się bardzo popularny i często stosowany w najróżniejszych konfiguracjach – od płyt imitujących surowe, lane z betonu ściany, z odwzorowaniem faktury szalunku z desek po powtarzające ten motyw płytki ceramiczne.

Jednak dla tych, którzy nie chcą przemysłowego erzacu, a beton prawdziwy – mamy dobrą wiadomość: to też da się zrobić. Dla osób, które marzą o swoim własnym kawałku strukturalnej powierzchni idealnym rozwiązaniem będzie użycie gotowej efekt masy dekoracyjnej, imitującej surowy beton, z widocznymi wżerami i ubytkami w jego powierzchni. Dodatkowymi zaletami tego efektu dekoracyjnego jest prostota aplikacji, łatwość modelowania powierzchni, a także skład, który nie posiada drażniących składników takich jak np. wapno, dzięki czemu masa jest bezpieczna w stosowaniu. Rewelacyjny rezultat uzyskamy już po nałożeniu jednej warstwy.

Betonowe podłogi

Beton możemy oglądać również na podłogach. Stosuje się w tej roli prawdziwy beton: wylewane z niego podłogi po wyszlifowaniu przypominają surowy kamień. W ostatnich latach stosuje się również beton z domieszką drobnych kamyczków, taka powierzchnia po końcowej obróbce przypomina lastrico, u nas znane dotychczas tylko z… cmentarnych nagrobków. Warto jednak pamiętać, że takie posadzki można zastosować przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym, w odpowiednio dużych przestrzeniach.
Jednak to nie wszystko. By stworzyć oczekiwany klimat w mniejszych wnętrzach - warto pomyśleć o kontrastach. Jeżeli ściany pokryte są masą dekoracyjną lub betonowymi płytkami, można zastanowić się nad kontrastową podłogą wykonaną z naturalnych oszlifowanych desek lub parkietu przemysłowego.

Industrialnie, czyli jak?

Nie zawsze jednak – zwłaszcza we wnętrzach o mniejszym metrażu – zastosowanie betonu na ścianach da dobry efekt. Wówczas możemy sięgnąć po inne atrybuty designu industrialnego, który charakteryzuje się surowym wykończeniem i minimalizmem w sferze dodatków. Wbrew pozorom urządzenie pomieszczenia w takim stylu nie wymaga dużych nakładów finansowych. To, co w innych stylach uchodziłoby za faux pas, we wnętrzu urządzonym na przemysłową nutę będzie wyglądać rewelacyjnie. Przykład? Żarówka wisząca na kablu, bez żyrandola, zazwyczaj wygląda niechlujnie. Jednak w przypadku pomieszczenia stylizowanego na amerykański loft przemysłowy nowoczesnego żyrandola w formie pęku kolorowych kabli, nada mu autentyczności i charakteru. Ale warto też zastanowić się nad lampami wykonanymi z tworzyw przypominających beton, a nawet z archotektonicznego betonu. żar. Barierą jest ich ciężar.
Natomiast najnowszym trendem w zastosowaniu betonu we wnętrzach są... meble. To propozycja dla tych, którzy cenią sobie modny minimalizm i możliwość kreatywnego, niesztampowego podejścia do aranżacji salonu, sypialni czy biura. Trudną do przecenienia ich zaletą jest funkcjonalność i wytrzymałość. Meble łączą ze sobą elementy z betonu architektonicznego z drewnem i naturalnymi tkaninami - m.in. wełną, skórą, bawełną. Projekty nawiązują do najlepszej tradycji skandynawskiej architektury wnętrz i polskiego modernizmu z lat 60. Podstawę konstrukcji przedmiotów stanowi beton architektoniczny uzupełniony drewnianymi nóżkami i poduchami obitymi tkaniną.

Kolorystyka industrialna

Beton i kolor to ciekawe, nieoczywiste zestawienie dla tych, którzy lubią nieszablonowe rozwiązania aranżacyjne. Decydując się na beton architektoniczny we wnętrzu nie jesteśmy skazani na szarość. Możliwość wykonania elementów na#zamówienie sprawia, że ograniczeniem jest tylko wyobraźnia klienta.
Jedną z technik kolorowania odlewów jest tzw. barwienie w masie. Oznacza to, że pigment mieszany jest z masą betonową, jeszcze przed wylaniem materiału do formy. Gotowy odlew jest kolorowy w przekroju. Dzięki odpowiedniej kombinacji barwników można uzyskać masę w dowolnym kolorze zbliżonym do palety RAL (system oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami).
Należy jednak pamiętać, że beton jest materiałem naturalnym i, co za tym idzie, nieco „niepokornym”. Nie daje się wybarwić na kolor, który będzie wiernym odwzorowaniem tego katalogowego. Z typowych pigmentów do betonu uzyskujemy kolory bardziej stonowane niż na palecie RAL. Barwienie w masie sprawia, że faktura betonu nie traci swoich naturalnych właściwości - charakterystycznych przebarwień, widocznych wżerów, śladów piaskowania.
Chociaż malowanie betonu farbami nie jest jeszcze rozpowszechnione w naszym kraju, niektóre firmy już zaczynają praktykować tę technikę kolorowania. Polega ona na naniesieniu koloru tylko na powierzchnię danego mebla czy płyty.
Malowanie, w przeciwieństwie do barwienia w masie, daje możliwość pokolorowania elementów jednego odlewu na różne barwy i odcienie. Do malowania betonu używa się specjalnych farb, które są bardziej wytrzymałe i odporne na warunki środowiskowe i ścieranie niż te standardowe. Farba musi mieć doskonałą przyczepność, chronić beton przed erozją (karbonatyzacją). Jest również bardziej elastyczna, aby jej powierzchnia nie pękała w miejscach naturalnych rys i wżerów.
Urządzając pomieszczenie musimy mieć na uwadze gamę kolorystyczną, z której możemy korzystać. Do stylu industrialnego możemy wykorzystać szeroką paletę szarości, bieli oraz beżu, które pozwolą nam optycznie powiększyć przestrzeń. Jeżeli nie posiadamy ogromnych metraży, możemy na jednej ze ścian powiesić duże lustro, które stworzy iluzję dodatkowej przestrzeni.

Partnerzy:
Bueno Pracownia Architektury Wnętrz 
pracowniabueno.pl
[email protected]
48 794 381 376 
Instagram: @pracowniabueno 
Facebook: @pracowniabueno  

FAMA DESIGN 
Julian Słomka i Maciej Sobiechowski Sp. J. 
ul. Szczęśliwa 3, 80-176 Gdańsk 
500 109 999 
[email protected]
www.famadesign.pl

HOP-GLASS 
ul. Letniskowa 3, 85-474 Bydgoszcz
48 517 800 469 
[email protected]
hopglass.pl

MTK-DRZWI 
576 833 227 
ul. Henryka Sienkiewicza 24 
85-047 Bydgoszcz 

myMODULO 
510 632 360 
[email protected]
mymodulo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto