Barwny pochód bohaterów dzieł prof. Jerzego Limona. Sopocki deptak zaludnili bohaterowie jego powieści i trupa szekspirowska

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, prof. Jerzy Limon, został upamiętniony w rodzinnym Sopocie przemarszem artystyczno-teatralnym i pamiątkową tablicą na domu, w którym spędził dzieciństwo i młodość. „Sopocka Limoniada” była częścią obchodów 200-lecia kurortu.

Prof. Jerzy Limon upamiętniony w Sopocie

Dokładnie w dwa lata i kwartał od śmierci, 3 czerwca 2023 roku, prof. Jerzy Limon, twórca Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, został upamiętniony w Sopocie tablicą na domu przy ul. Haffnera 53, gdzie spędził dzieciństwo i młodość.

Pochód artystyczno-teatralny, który przeszedł wcześniej sopockim deptakiem Bohaterów Monte Cassino i ul. Haffnera pod dom rodzinny Jerzego Limona, zgromadził licznie przybyłych przyjaciół i współpracowników profesora z Uniwersytetu Gdańskiego i Teatru Szekspirowskiego. Performens przygotowany przez Alicję Grucę i Roberta Florczaka, współzałożycieli m. in. z Jerzym Limonem Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki, popularnego Sfinksa, nawiązywał do miejskiej tradycji podobnych wydarzeń, jak przemarsz deptakiem muzyków I Festiwalu Jazzowego w 1956, czy pochody sopockiego teatrzyku „Cyrk Rodziny Afanasjeff”. Wydarzenie zatytułowane „Sopocka Munchhauseniada” zgromadziło performerów wcielających się w postacie z wydanej w 1980 roku powieści Jerzego Limona „Munchhauseniada”, której akcja dzieje się w Sopocie oraz – trupę szekspirowską, nawiązującą do teatru, dzieła życia profesora.

Czytaj także: Startuje Sopot Film Festival. Święto kultury potrwa do 11 czerwca. Co w programie?

Dwudniowy cykl wydarzeń artystycznych „Sopocka Limoniada”, którego częścią był 3-czerwcowy przemarsz i odsłonięcie tablicy, poświęcony zmarłemu 2 lata temu Jerzemu Limonowi, włączony został w program obchodów 200-lecia kurortu w mieście. Dzień wcześniej w miejskiej bibliotece odbyło się spotkanie poświęcone sopockiej powieści Jerzego Limona. Po uroczystości odsłonięcia tablicy uczestnicy mogli wziąć udział w jazzowym „Koncercie Wielkiej Niedźwiedzicy” kwintetu Michała Sołtana. To tytuł kolejnej książki Jerzego Limona, zbioru opowiadań, których akcja również dzieje się w Sopocie.

Prof. Jerzy Limon – ur. 24 maja 1950 r., zm. 3 marca 2021 r. – anglista, literaturoznawca, teatrolog, pisarz i tłumacz był inicjatorem powstania i do śmierci dyrektorem GTS. W celu budowy teatru powołał w 1990 fundację Theatrum Gedanense. Pozyskał przychylność, donację i patronat ówczesnego księcia Walii, obecnego władcy Zjednoczonego Królestwa, Karola III. Od 2008 z inicjatywy Jerzego Limona w Gdańsku organizowany jest Festiwal Szekspirowski. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, kierownikiem Zakładu Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

Dziennik Bałtycki TV

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie