Archeolodzy z pięciu krajów zbadali XVI-wieczny wrak statku

Adrian Dampc
W Bałtyku jest jeszcze wiele niezbadanych wraków
W Bałtyku jest jeszcze wiele niezbadanych wraków Centralne Muzeum Morskie
Badanie wraku z XVI wieku to główny cel międzynarodowych warsztatów archeologicznych zorganizowanych przez Centralne Muzeum Morskie.

- Bałtyk kryje wiele zatopionych statków. Problem w tym, że bardzo rzadko udaje się je odnaleźć. W szczególności w tak dobrym stanie, jak ten w Gdańsku - mówi Mike Belasus z Niemieckiego Instytutu Archeologicznego.

Międzynarodowa grupa archeologów spędziła w Trójmieście ostatnie dwa tygodnie. Prace zakończyły się wczoraj. Naukowcy skupiali się na okręcie, który wiosną został odkryty niedaleko Westerplatte. Statek płynął do grodu nad Motławą załadowany rudą żelaza i miedzianymi naczyniami. Jest prawie w całości przykryty piaskiem, dzięki czemu nie został zniszczony. - Często amatorzy nurkowania na własną rękę starają się odkrywać stare wraki, przywłaszczając sobie jego różne elementy. To ogromna strata dla archeologii. Na szczęście, w tym wypadku jesteśmy pierwsi - przekonuje Daniel Zwick z Uniwersytetu w Kilonii.

Odkrywanie tajemnic zatopionego okrętu to nie jedyny powód, dla którego archeolodzy z Niemiec, Ukrainy, Litwy, Belgii i Polski spotkali się w Gdańsku. Tematem warsztatów było także pielęgnowanie morskich eksponatów zgodnie z normami UNESCO.

- Są duże szanse, że Polska ratyfikuje nową konwencję dotyczącą ochrony zabytków, a my musimy nauczyć się działać zgodnie z jej postanowieniami. W szczególności zainteresowani jesteśmy wiedzą techniczną dotyczącą podwodnych badań. Chcemy więc wymieniać doświadczenia z przedstawicielami innych krajów, zobaczyć, co myślą i jak radzą sobie z nowymi normami - mówi Waldemar Ossowski z Centralnego Muzeum Morskiego.

Nie tylko strona polska czerpie korzyści z gdańskich warsztatów.

- To świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności. Dzięki takim badaniom uczymy się przede wszystkim współpracy w międzynarodowym zespole - mówi Mike Belasus.

Zakończenie międzynarodowego spotkania nie oznacza końca prac nad odkrytym wrakiem statku.
- Prowadziliśmy badania początkowe. Skupiliśmy się głównie na zebraniu odpowiedniej dokumentacji, która pozwoli na dalsze badania. Na pewno wrócimy tu jeszcze jesienią lub w przyszłym roku - zapewnia Ossowski.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie