Anwil wygrał w Sopocie i odrobił straty

Paweł Durkiewicz, Piotr Wiśniewski
Trefl Sopot przegrał w drugim ćwierćfinałowym meczu z Anwilem Włocławek 68:76 i w rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 1:1. Kolejne dwa pojedynki odbędą się we Włocławku. Ojcem zwycięstwa włocławian był Andrzej Pluta, który zdobył 23 punkty. W przeciwieństwie do sobotniego meczu tym razem Trefl przegrał przez słabą drugą połowę, a zwłaszcza trzecią kwartę.

Jedno z wielu koszykarskich porzekadeł mówi, że play-off to czas weteranów. Sobotni mecz to potwierdził, a katem Trefla okazał się Andrzej Pluta. Przez całą rundę zasadniczą doświadczony, 36-letni obrońca Anwilu spisywał się przeciętnie. Na parkiecie gdańsko-sopockiej hali pokazał jednak, że wciąż jest wybitnym strzelcem, potrafiącym niemal samodzielnie przesądzić o wyniku spotkania. W pierwszej połowie widowisko nie należało do najpiękniejszych. Choć obie strony grały nieporadnie w ataku, stroną przeważającą byli sopocianie, którzy podobnie jak dzień wcześniej imponowali aktywną defensywą. Gracze Karlisa Muiznieksa bez większych problemów powiększali swoje prowadzenie, aż w 16. minucie różnica w wyniku sięgnęła 10 punktów (28:18).

Po zmianie stron żółto-czarni zgubili gdzieś energię, a na efekt w postaci utraty prowadzenia nie trzeba było długo czekać. Na początku ostatniej kwarty swój show rozpoczął Pluta: dwie "trójki" (w tym jedna z ponad ośmiu metrów przy obronie Pawła Kikowskiego i rzut z półdystansu weterana ligowych boisk dały Anwilowi aż 12 punktów przewagi (51:63). Zszokowani gracze Trefla obudzili się dopiero w ostatnich minutach, jednak desperacka pogoń nie przyniosła efektu.

- Zbyt późno zaczęliśmy grać tak, jak powinniśmy od samego początku. W trzeciej i czwartej kwarcie rywale dali z siebie wszystko i, mówiąc szczerze, bardziej zapracowali na zwycięstwo. Teraz musimy się przegrupować, wyciągnąć odpowiednie wnioski i zagrać lepiej w kolejnych spotkaniach - ocenił Lorinza Harrington.

Mecz numer 3 i 4 zaplanowano we Włocławku na wtorek i środę.

Trefl Sopot - Anwil Włocławek 68:76 (17:16,20:17,12:22, 19:21)

Trefl: Marcin Stefański 11, Paweł Kikowski 10, Adam Waczyński 10, Lawrence Kinnard 8, Slobodan Ljubotina 7, Giedrius Gustas 6, Filip Dylewicz 6, Lorinza Harrington 5, Dragan Ceranić 5.

Anwil: Andrzej Pluta 23, Łukasz Majewski 12, Seid Hajrić 10, DJ Thompson 10, Nikola Jovanović 6, Chris Thomas 5, Bartosz Diduszko 5, Paul Miller 3, Scott Morrison 2, Stipe Modrić 0, Dardan Berisha 0.

Stan rywalizacji: 1:1.