Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Amazonki szkolą pielęgniarki

Redakcja
Źródło: Informacja prasowa
Źródło: Informacja prasowa
Trwa realizowany przez Polskie Amazonki Ruch Społeczny wraz z Polskim Stowarzyszeniem Pielęgniarek Onkologicznych pionierski projekt szkoleniowy dla pielęgniarek rodzinnych i środowiskowych z zakresu onkologii „Minimum onkologiczne dla pielęgniarek POZ”. Środki na realizacje projektu pochodzą z grantu przyznanego Ruchowi Społecznemu przez Fundację Bristol-Myers Squibb w ramach jej programu „Bridging Cancer Care”. Cykl szkoleń rozpoczął się 25 listopada w Warszawie w Centrum Onkologii. Najbliższe szkolenie odbędzie się w dniach 29 – 30 czerwca w Worlinach (województwo warmińsko-mazurskie) w Hotelu MASURIA. W sumie, w ramach projektu, podstawową wiedzę m.in. z zakresu prowadzenia edukacji zdrowotnej, wczesnego wykrywania nowotworów i udzielania wsparcia dla chorych onkologicznie i ich rodzin, zdobędzie 400 pielęgniarek POZ z całej Polski.

Podczas dwudniowego szkolenia prowadzonego przez specjalistów w dziedzinie onkologii, epidemiologii, psychoonkologii i pielęgniarstwa onkologicznego, pielęgniarki Podstawowej Opieki Zdrowotnej zdobędą wiedzę z zakresu:
- Prowadzenia edukacji zdrowotnej w zakresie czynników ryzyka powstawania nowotworów złośliwych, obserwacji i samobadania pod kątem występowania wczesnych objawów, badań przesiewowych i diagnostyki podejrzanych zmian;
- Edukacji pacjenta i jego rodziny w zakresie zapobiegania i minimalizowania niepożądanych objawów leczenia;
- Udzielania wsparcia dla chorych onkologicznie i ich rodzin.
Projekt ma charakter kaskadowy – zadaniem każdej z pielęgniarek, która ukończy szkolenie, będzie przygotowanie projektu szerzenia wiedzy we własnym środowisku.
Pielęgniarki POZ, ze względu na swoje szczególne usytuowanie w systemie ochrony zdrowia, mogą pełnić szczególną rolę – doradcy i edukatora, dostarczając niezbędnej specjalistycznej wiedzy zarówno choremu jak i osobom z jego otoczenia – mówi Barbara Jobda, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych – Projekt szkoleniowy, który organizujemy wspólnie z Ruchem Społecznym Polskie Amazonki, ma wyposażyć je w niezbędne narzędzia, umiejętności i wiedzę, które pomogą im tę rolę właściwie spełniać.
Szkolenia odbędą się łącznie w ośmiu województwach – mazowieckim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, świętokrzyskim, podlaskim, małopolskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim. W każdym województwie w szkoleniu weźmie udział 50 pielęgniarek, wytypowanych przez Okręgowe Izby Pielęgniarek i Położnych we współpracy z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego. Pierwszeństwo w zakwalifikowaniu na szkolenie będą mieć pielęgniarki z miast, w których nie ma ośrodka onkologicznego oraz z wiejskich ośrodków zdrowia, a więc terenów, gdzie pacjenci i pielęgniarki mają ograniczony dostęp do specjalisty w dziedzinie onkologii.
Według szacunków Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Warszawie, w Polsce żyje około 390 000 osób z chorobą nowotworową. Współczesna medycyna przynosi coraz to nowe metody leczenia – chemioterapię, immunoterapię, leczenie biologiczne, które dają chorym coraz większe szanse na wyleczenie lub wydłużenie życia. Niestety większość z dostępnych metod cały czas wiąże się z występowaniem niepożądanych objawów ubocznych. Ze względu na to, ze większość tych objawów może wystąpić, kiedy pacjent przebywa w domu bardzo ważnym zadaniem pielęgniarki jest edukacja obejmująca zarówno chorego jak i najbliższych.
Jednym z podstawowych zadań, które postawiliśmy sobie jako Ruchowi Społecznemu jest nieustanne poszukiwanie nowych możliwości poprawy sytuacji chorych na choroby nowotworowe w Polsce. Przystępując do konkursu na projekt edukacyjny, zorganizowanego przez Fundację Bristol-Myers Squibb skupiłyśmy się na znalezieniu luki w naszym systemie, której wypełnienie będzie miało realny wpływ na polepszenie jakości opieki na chorymi. Nasze własne doświadczenia i obserwacje przywiodły nas do pomysłu szkoleń dla pielęgniarek, bo widzimy w tej grupie niewykorzystany potencjał. Jesteśmy przekonane, że szkolenia zainspirują je do większej aktywności na rzecz chorych onkologicznie. – mówi Elżbieta Kozik, Prezes Zarządu Ruchu Społecznego Polskie Amazonki.

O Stowarzyszeniu „Amazonki” Warszawa-Centrum
Polskie Amazonki Ruch Społeczny powołany został w czerwcu 2009 roku, by walczyć o polepszenie jakości usług medycznych w zakresie diagnostyki, leczenia, pielęgnacji i rehabilitacji chorych na raka. Impulsem do powołania nowej organizacji były m.in. coraz bardziej widoczne i pogłębiające się różnice w poziomie leczenia chorych na raka, dostępie do nowoczesnych terapii i jakości usług medycznych, występujące pomiędzy krajami "starej" i "nowej" Unii Europejskiej. Celem Ruchu jest podnoszenie jakości usług medycznych i opieki onkologicznej w państwowych ośrodkach i przychodniach, ułatwianie dostępu do nowoczesnych metod diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Ponadto stawia sobie za cel promowanie najlepszych ośrodków w kraju zajmujących się leczeniem nowotworów. Ruch zamierza stworzyć również Straż Obywatelską, która m.in. monitorować ma nieprawidłowości ujawniające się w podejściu do pacjenta onkologicznego. Pomysłodawczynią i prezeską stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny jest Elżbieta Kozik, która od wielu lat kieruje Stowarzyszeniem "Amazonki" Warszawa-Centrum - organizacją skupiającą i wspierającą kobiety po mastektomii.
Więcej informacji o Ruchu Społecznym Polskie Amazonki można znaleźć na stronie: www.ruchspoleczny.org.pl

O Polskim Stowarzyszeniu Pielęgniarek Onkologicznych
Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych jest organizacją zrzeszającą pielęgniarki opiekujące się pacjentami z chorobą nowotworową, pracujące w ośrodkach i oddziałach onkologicznych na terenie całego kraju. Cele stowarzyszenia to m.in.: wyznaczanie celów, kierunków oraz zasad kształcenia i doskonalenia podyplomowego, stała edukacja profesjonalna; podnoszenie
i utrzymywanie wysokiej jakości świadczeń pielęgniarskich w opiece onkologicznej i profilaktyce chorób nowotworowych i integracja osób zajmujących się zagadnieniami pielęgniarstwa onkologicznego. Stowarzyszenie organizuje konferencje naukowo-szkoleniowe i seminaria tematyczne dla pielęgniarek onkologicznych. Stowarzyszenie jest członkiem European Oncology Nursing Society, współpracuje także z innymi Stowarzyszeniami i organizacjami np. z Polskim Komitetem Zwalczania Raka – w realizacji działań w zakresie profilaktyki nowotworów.
Więcej informacji o Polskim Stowarzyszeniu Pielęgniarek Onkologicznych można znaleźć na stronie: www.pspo.pl

Fundacja Bristol-Myers Squibb
Misją Fundacji Bristol-Myers Squibb jest zmniejszanie różnic w dostępie chorych i ich rodzin do opieki zdrowotnej na całym świecie. Realizujemy ją poprzez wspieranie pracowników lokalnych ośrodków zdrowia, działania integrujące publiczną opiekę zdrowotną z lokalnymi programami społeczno-zdrowotnymi oraz motywowanie społeczności do samodzielnego rozwiązywania dręczących je problemów zdrowotnych. Działania Fundacji na rzecz opieki zdrowotnej pacjentów z chorobami nowotworowymi w Europie Środkowej oraz Wschodniej realizowane są w ramach programu Bridging Cancer Care. Od 2007 program Bridging Cancer Care przyczynił się do powstania w regionie Europy Środkowej i Centralnej partnerskich programów dedykowanych m.in. wzmocnieniu wsparcia psychologicznego dla chorych na raka oraz ich rodzin, edukacji, w tym także w zakresie wczesnego wykrywania zagrożenia, prewencji oraz szkoleniom pracowników opieki medycznej.

Źródło: Informacja prasowa

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warminskomazurskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto