100 tys. zł kary dla Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie! Chodzi o prowadzenie kompostownika bez wymaganych zezwoleń

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Karolina Misztal
Udostępnij:
WIOŚ w Gdańsku nałożył na Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie karę w wysokości 100 tys. zł za nielegalne składowanie odpadów zielonych przy ul. 23 Marca. - To absurdalne, by mieszkańcy Sopotu byli karani za inwestycje proekologiczne – odpowiada sopocki magistrat.

Od ćwierć wieku na terenie leśnym przy ul. 23 Marca w Sopocie, funkcjonuje spory kompostownik, zasilany zielonymi odpadami z terenu miasta, głównie liśćmi. Zbierane przy okazji bieżącego utrzymania czystości inne odpady, jak plastik czy butelki, są selekcjonowane ze sterty i wywożone do zakładu utylizacyjnego. Dlaczego teraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku uznał funkcjonowanie kompostownika za niezgodne z prawem?

Miasto: kompostownik utworzono na podstawie pozwolenia na budowę

To następstwo zawiadomienia jakie w grudniu 2020 r. trafiło za sprawą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku do WIOŚ, Najwyższej Izby Kontroli oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dyrekcja RDLP dopatrzyła się zaśmiecania terenu przez miejskie służby oraz prowadzenia nieodpowiedniej gospodarki leśnej.

Po rozpatrzeniu zawiadomienia, inspektorat nałożył na Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie, karę administracyjną w wysokości 100 tys. zł.

„W związku z otrzymanym wnioskiem o interwencję, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku przeprowadzili interwencyjną kontrolę działalności prowadzonej na terenie nieruchomości przy ul. 23 Marca w Sopocie. W wyniku czynności kontrolnych ustalono, że w okresie od 1 stycznia 2018 r. do 4 listopada 2020 r. Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie prowadził zbieranie i przetwarzanie odpadów zielonych na terenie powyższej nieruchomości bez wymaganego prawem zezwolenia” - stwierdza w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej gdański Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

„Za stwierdzoną nieprawidłowość, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w sprawie wymierzenia administracyjnej kary pieniężnej, na podstawie art. 194 ust. 4 ustawy o odpadach, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska nałożył na podmiot odpowiedzialny - Zarząd Dróg i Zieleni w Sopocie, administracyjną karę pieniężną w wysokości 100 000 zł”.

- To absurdalne, by mieszkańcy Sopotu byli karani za inwestycje proekologiczne – odpowiada Izabela Heidrich, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Sopotu. Władze kurortu nie zgadzają się z decyzją Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Przekonują, że kompostownik funkcjonował legalnie i utworzono go na podstawie pozwolenia na budowę.

- Kontrola potwierdziła, że kompostownik nie stwarzał jakiegokolwiek zagrożenia dla środowiska, co więcej jest to przedsięwzięcie przyjazne środowisku. Dzisiaj przepisy wręcz zachęcają mieszkańców domów jednorodzinnych, aby tworzyli przydomowe kompostowniki. Obecnie ZDiZ posiada potrzebne decyzje na jego prowadzenie – mówi rzeczniczka sopockiego magistratu.

WIOŚ podkreśla jednak, że kompostownik funkcjonował przez niespełna trzy lata bez ważnej decyzji zezwalającej na zbieranie i przetwarzanie odpadów w danej lokalizacji, i choć ostatecznie ją uzyskał, długi okres nielegalnej działalności nie mógł pozostać bez konsekwencji. Dodatkowo RDLP wszczęła własne postępowanie w sprawie gospodarowania terenami leśnymi w obrębie Sopotu. Dyrekcja sprawdza czy nie doszło do niezgodnego z prawem wyłączenia gruntu z produkcji leśnej. Decyzja WIOŚ jest nieprawomocna. Władze Sopotu już zapowiedziały odwołanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: 100 tys. zł kary dla Zarządu Dróg i Zieleni w Sopocie! Chodzi o prowadzenie kompostownika bez wymaganych zezwoleń - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie