Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

10 chorób, na które umiera najwięcej Polaków. Szokujący raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego

PDZ
Co roku umiera około 370 tys. Polaków. Prezentujemy zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu.  Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Co roku umiera około 370 tys. Polaków. Prezentujemy zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 123 rf
Co roku w Polsce umiera około 370 tys. osób. Prezentujemy zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu. Lider tego ponurego rankingu zabije co czwartego Polaka. Co najczęściej nas zabija? Zobaczcie klikając w naszą galerię. Ranking powstał na podstawie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

10 chorób, na które umiera najwięcej Polaków

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny opublikował raport pt. "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania".

Wynika z niego m.in., że w Polsce mężczyzna żyje przeciętnie 71 lat, a kobieta 80. Jest to mniej niż w przypadku innych krajów Unii Europejskiej. Dla przykładu w Niemczech mężczyźni żyją średnio 78 lat, a kobiety 83. Jak zaznaczają autorzy raportu długość życia mieszkańców Polski systematycznie wydłuża się po roku 1991. Przez te kilkanaście lat w przypadku mężczyzn zwiększyła się o 8 lat, a w przypadku kobiet o 6,5 roku.

Niestety w Polsce od wielu lat występuje niekorzystne zjawisko dużej nadumieralności mężczyzn w stosunku do kobiet i w konsekwencji znacznie krótsza długość ich dalszego życia niezależnie od wieku. I tak np. rodzący się aktualnie chłopcy mogą oczekiwać, że będą żyli przeciętnie o 8 lat krócej niż rodzące się dziewczynki, a mężczyźni w wieku 45 lat mają przed sobą o 6, 7 lat krótsze życie niż kobiety w tym samym wieku.

Ponadto czynnikiem silnie różnicującym długość życia Polaków jest poziom ich wykształcenia. Jak wynika z szacunków Eurostatu, mężczyźni w wieku 30 lat z wykształceniem wyższym mogą oczekiwać, że będą żyli ok. 5, 6 lat dłużej niż mężczyźni z wykształceniem średnim (włączając do tej grupy zasadnicze zawodowe). Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku kobiet.

Autorzy raportu ustalili także, że we wszystkich grupach wieku mężczyźni umierają częściej niż kobiety. Największa nadumieralność mężczyzn w stosunku do kobiet występuje w wieku 20-34 lata, gdyż w tej grupie młodych osób umieralność mężczyzn jest prawie czterokrotnie wyższa niż kobiet oraz w wieku 35-44 lata.

Informacje na temat śmiertelności w Polsce zawarte w raporcie pochodzą z 2018 r., ponieważ zbieranie i analiza danych zajmują dużo czasu. W raporcie nie są więc uwzględnione przypadki śmierci z powodu COVID-19.

Naukowcy wyszczególnili także zestawienie 10 chorób, które są najczęściej wpisywane do kart zgonu. Należy jednak nadmienić, że do najczęstszych przyczyn zgonów oprócz chorób zaliczymy także samobójstwa i wypadki komunikacyjne. Co najczęściej nas zabija? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto