Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprowadzenie wód potoków w głąb Zatoki Gdańskiej. Czystsza woda i mniej podtopień w Sopocie

oprac. KG
UM Sopot
W Sopocie realizowany jest projekt wyprowadzenia wód potoków w głąb Zatoki Gdańskiej. Rozpoczął się właśnie kolejny etap prac zmierzających do uporządkowania sposobu odwodnienia terenu. Tym samym systemu kanalizacji deszczowej w kurorcie zostanie ulepszony.

W ramach tego projektu zostanie wykonany ostatni wylot „C” odprowadzający wody deszczowe w głąb Zatoki Gdańskiej oraz zostanie zbudowany zbiornik retencyjny na Potoku Babidolskim.

- Wyprowadzenie wód sopockich potoków w głąb Zatoki Gdańskiej to inwestycja, której może nie widać gołym okiem, ale która jest jedną z najistotniejszych dla Sopocian oraz gości odwiedzających nasze miasto – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopot - Główne cele tego projektu to przede wszystkim ochrona domów w dolnej części Sopotu przed podtopieniami, które zdarzają się po bardziej obfitych deszczach, ale także poprawa stanu czystości wód sopockich kąpielisk.

Czytaj także: Mieszkańcy Karlikowskiej boją się podtopień. Urzędnicy twierdzą, że problem rozwiążą

Kilka dni temu rozpoczęły się prace morskie przy budowie komory w dnie Zatoki Gdańskiej. Prace przy budowie komory lądowej, na sopockiej plaży rozpoczną się już we wrześniu.

Wartość tego projektu (w części realizowanej przez Sopot) to aż 7 206 000 Euro. Miasto dostało jednak dofinansowanie i musi zainwestować 10% tej kwoty - 720 600 Euro.

Wyprowadzenie ujść potoków w głąb Zatoki Gdańskiej ma spowodować 100-krotne obniżenie ich wpływu na stan jakości wód przybrzeżnych.

Po wykonaniu wylotu „C” wszystkie sopockie potoki, poza potokiem Swelinii będą wyprowadzane specjalnym systemem rur w głąb Zatoki Gdańskiej.

Odprowadzenie wód potoków sopockich w głąb Zatoki Gdańskiej jest też jednym z elementów programu porządkowania gospodarki wodno-ściekowej na terenie Sopotu oraz ochrony wód przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej.

W ramach tego programu realizowane jest m.in. zwiększenie przepustowości kanałów, którymi płyną potoki przez teren zurbanizowany, odtworzenie zbiorników retencyjnych na wybranych ciekach oraz modernizacja zbiorników istniejących, co wyeliminuje lub znacznie zredukuje występujące w okresie intensywnych opadów podtapianie Dolnego Tarasu Sopotu.

Dodatkowo planowany jest montaż osadników i separatorów na dopływach wód deszczowych do potoków, co pozwoli na usunięcie z nich zawiesiny i substancji ropopochodnych, a w następstwie tego na poprawę czystości wód potoków oraz wód przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej.

Czytaj także: Władze Sopotu zainwestowały miliony, a woda w domach wciąż stoi

Przez teren Sopotu spływa jedenaście niewielkich potoków (o łącznej długości 21 km), na których znajduje się siedemnaście stawów. Istniejący w kurorcie system kanalizacji deszczowej jest połączony z tymi potokami. Podczas opadów wody deszczowe spłukują zanieczyszczenia z terenu Sopotu odprowadzając je bezpośrednio do strefy przybrzeżnej. Efektem tego jest okresowe przekraczanie norm jakości wody wymaganej dla kąpielisk powodując ich czasowe zamykanie.

- Konieczność realizacji działań mających na celu poprawę czystości przybrzeżnych wód morskich w Sopocie wynika także z wprowadzenia od 2015 roku znacznie ostrzejszych niż dotychczas wymogów dotyczących jakości wody w kąpieliskach unijną Dyrektywą Kąpieliskową. Warunkiem poprawy stanu sanitarnego kąpielisk jest zmniejszenie ilości zanieczyszczeń unoszonych przez wody opadowe do Zatoki po montażu urządzeń podczyszczających. Dodatkowym czynnikiem poprawiającym jakość wód w strefie kąpielisk jest wyprowadzenie ujść potoków w głąb Zatoki Gdańskiej, co wg prognoz spowoduje 100-krotne obniżenie ich wpływu na stan jakości wód przybrzeżnych - wyjaśnia Magdalena Jachim z sopockiego magistratu.

Codziennie rano najświeższe informacje z Sopotu prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto