Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Sopocie liczba wypadków przez dopalacze rośnie

Ewa Andruszkiewicz
archiwum Polskapress
„Chcę żyć, nie ryzykuję” - to hasło, jakie przyświeca najnowszej kampanii społecznej, prowadzonej przez sopocką policję, a skierowanej do osób decydujących się na prowadzenie samochodu po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków.

Jak się bowiem okazuje, już nie tylko procenty, ale coraz częściej także środki odurzające stają się przyczyną groźnych wypadków na drogach. Połowa kierowców, którzy w czasie kontroli zostają zatrzymani przez sopockich funkcjonariuszy, siada za kierownicę po zażyciu narkotyków i dopalaczy.

- Sopot odwiedzany jest przez wielu gości, poszukujących „mocnych wrażeń”, podejmujących różnorodne zachowania ryzykowne, takie jak kierowanie autem pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych - przyznaje Anna Dyksińska z biura promocji i komunikacji społecznej sopockiego magistratu. - Ostatnie kontrole, prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej w Sopocie, szczególnie w weekendy, wskazują na to, że wielu spośród kierujących pojazdami to osoby nietrzeźwe bądź pod wpływem narkotyków.

Stąd pomysł na przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji edukacyjnej. W kolejkach SKM, autobusach kursujących na terenie Sopotu oraz w wybranych lokalach w centrum kurortu pojawiły się plakaty przypominające kierowcom o tym, czym skutkować może prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości.

- Celem jest zwrócenie uwagi na problem, a tym samym poprawa bezpieczeństwa zarówno pieszych, jak i kierowców - dodaje Dyksińska.

Równolegle, już od maja sopoccy funkcjonariusze promują wśród mieszkańców program „Bezpieczeństwo Pieszego Cieszy Każdego”, powstały w Referacie Ruchu Drogowego i skierowany szczególnie do niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów.

- Celem akcji nie jest moralizowanie, czy oddziaływanie strachem na kierowców i pieszych, a jedynie pokazanie, że na drodze wszyscy mają takie same prawa, niezależnie od wielkości pojazdu, od tego, czy jest się cyklistą, przedszkolakiem czy starszą panią przechodząca przez przejście - tłumaczy mł. asp. Karina Kamińska, rzecznik sopockiej policji. - Kampania propaguje pozytywne zachowania wśród wszystkich uczestników ruchu drogowego i zachęca do respektowania ogólnych jego zasad.

Wszystko po to, by zmniejszyć liczbę ofiar potrąceń, kolizji i wypadków.

- Piesi to grupa uczestników ruchu drogowego najbardziej narażona na konsekwencje zdarzeń drogowych. Bardzo często konfrontacja z pojazdem kończy się tragicznie. Poprzez program policjanci pracują nad tym, aby zwiększyć aktywność dzieci i seniorów w propagowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym, faktycznym zwiększeniu liczby pieszych poruszających się po drogach z elementami odblaskowymi oraz uświadomieniu im, że ich własne bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nich samych - dodaje Kamińska. - Policjanci chcą także spopularyzować wśród uczestników ruchu drogowego takie nawyki, jak zwalnianie przed przejściami dla pieszych czy ustępowanie pierwszeństwa.

Według statystyk polskiej policji, pijani kierowcy w 2013 roku spowodowali ponad 3 tys. wypadków, w których życie straciło blisko 420 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto