Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Statek naukowo-badawczy dla Uniwersytetu Gdańskiego

Agata Cymanowska
Oceanograf 2 nie jest  statkiem naukowo-badawczym - mówi prof. Natalia Gorska -  on został jedynie zaadaptowany na potrzeby naukowców
Oceanograf 2 nie jest statkiem naukowo-badawczym - mówi prof. Natalia Gorska - on został jedynie zaadaptowany na potrzeby naukowców Foto ze strony http://www.hel.ug.edu.pl
UG otrzymał dofinansowanie w wysokości 36 mln zł na budowę specjalistycznego statku Oceanograf. Przetarg na projekt budowy jednostki zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku.

Od 2014 roku naukowcy i studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy prowadzą badania związane z morzem, będą mogli wreszcie pracować na statku badawczo-szkoleniowym z prawdziwego zdarzenia.

- Prowadzone na nowym statku interdyscyplinarne projekty badawcze będą służyły także instytucjom państwowym oraz samorządowym w zakresie racjonalnego zarządzania zasobami morskimi, zrównoważonego rozwoju polskiej strefy brzegowej Bałtyku oraz ochrony środowiska morskiego - podkreśla prof. Natalia Gorska, dyrektor Instytutu Oceanografii UG. - Dzięki nowej infrastrukturze będziemy mogli wspierać także rozwój nowoczesnych, innowacyjnych aspektów gospodarki morskiej w kraju - dodaje.

Takie badania, m.in. związane z geologicznymi możliwościami magazynowania CO2 pod dnem Morza Bałtyckiego, Instytut Oceanografii już prowadzi m.in. we współpracy z Grupą LOTOS. Trzydziestoletni, wyeksploatowany statek Oceanograf 2, którym dysponuje uczelnia, bardzo jednak naukowców ogranicza w stosowaniu nowoczesnych metod badawczych.

- Oceanograf 2 nie jest statkiem naukowo-badawczym i nie spełnia nowoczesnych kryteriów, on został jedynie zaadaptowany na potrzeby naukowców - tłumaczy prof. Gorska. - Na nowym statku (całkowity koszt wyniesie ok. 37 mln zł, pozostała część zostanie pokryta ze środków własnych uczelni) będziemy mieć duży pokład roboczy, dobrze wyposażone laboratoria, dźwigi, bramownicę i inne urządzenia o odpowiedniej mocy. Będzie też można utrzymać statek w jednej pozycji nawet w trudnych warunkach pogodowych, co jest szczególnie ważne podczas badań, które wymagają dużej precyzji. Dzięki specjalistycznej infrastrukturze będziemy mogli wreszcie zabiegać o pieniądze na naprawdę duże międzynarodowe badania - dodaje.
Na nowym Oceanografie kształcić będą się głównie studenci oceanografii, geologii i ochrony środowiska morskiego. Ponadto prace badawcze będą mogli tu prowadzić także pracownicy i studenci z innych wydziałów UG.

Dofinansowanie na budowę Oceanografu przyznano w ramach "Programu wspierania infrastruktury badawczej w ramach Funduszu Nauki i Technologii Polskiej" i jest to w tym roku (w naukach przyrodniczych) projekt, który został oceniony najwyżej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto