Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sopot na fali energooszczędności". Kampania ruszy podczas XVI Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych

red.
sopot.pl
W obliczu niedawnego wejścia w życie ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym przykłady polskich miast, które zdecydowały się na tę formułę, mogą stanowić przykład dla innych samorządów, chcących rozwijać efektywność energetyczną.

Nowe przepisy mają poprawić otoczenie prawne tego typu partnerstw. Zaproponowane rozwiązania powinny umożliwić efektywne przygotowanie i realizację projektów infrastrukturalnych w formule PPP oraz wyeliminować niejasności w przepisach. Projekty realizowane w tej formule mają szansę stać się bardziej popularne.

Mimo wielu niejasności w otoczeniu prawnym przed wejściem w życie ustawy, niektóre samorządy zdecydowały się na realizację inwestycji w ten sposób. Przykładem może być miasto Sopot.

17 kwietnia 2018 roku konsorcjum spółek grupy ENGIE podpisało z miastem Sopot umowę na termomodernizację 25 budynków użyteczności publicznej: 12 szkół, 2 sal gimnastycznych, 7 przedszkoli i żłobka, 2 ośrodków kultury oraz Domu Dziecka i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Jedenaście budynków poddanych zostanie głębokiej termomodernizacji. We wszystkich 25 budynkach przeprowadzone zostaną prace mające na celu wymianę oświetlenia wewnętrznego oraz wdrożony zostanie System Zarządzania Energią, umożliwiający m.in. pomieszczeniowe sterowanie energią oraz zainstalowanie systemu ECOPanel, pozwalającego na centralne zarządzanie energią wszystkich budynków. Ponadto w 15 budynkach zamontowane zostaną ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki projektowi idee smart cities, efektywności energetycznej oraz przeciwdziałania niskiej emisji stają się rzeczywistością.

Termomodernizacja jest najważniejszym filarem efektywności energetycznej budynków, ale dopiero jej połączenie z systemem zarządzania energią przez wiele lat, z wymianą oświetlenia oraz z modernizacją wielu budynków w jednym czasie, prowadzi do efektu skali mającego przynieść 49 % oszczędności ciepła i 64 % oszczędności oświetlenia Partner prywatny ma za zadanie sfinansowanie, zaprojektowanie, realizację oraz eksploatację i zarządzanie powstałą infrastrukturą; cała inwestycja będzie kosztowała 37,5 mln zł brutto.

Wynagrodzenie za wykonane roboty budowlane będzie przekazywane partnerowi sukcesywnie przez okres 15 lat i pochodzić będzie z wygenerowanych oszczędności finansowych, wynikających ze zmniejszenia zużycia energii w budynkach. Część wynagrodzenia dla partnera prywatnego będzie przekazywana również ze środków unijnych, gdyż Miasto Sopot uzyskało na realizację projektu dofinansowanie w wysokości 9,89 mln zł. Te twarde dane najlepiej pokazują zasadność realizowania inwestycji w tej formule. Możliwość sfinansowania wysokonakładowych projektów, przynosi duże oszczędności w budżecie samorządu. Długofalowo zyskuje lokalna społeczność, samorząd oraz środowisko naturalne. Na całym świecie wiele jest przykładów na zasadność tego typu przedsięwzięć. Grupa ENGIE realizuje je od wielu lat. Cieszy, że również w naszym kraju możliwe jest podążanie za ogólnoświatowymi trendami zrównoważonego rozwoju.

8 września 2018 r. podczas XVI Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych oficjalnie zostanie zainaugurowana kampania pn. „Sopot na fali energooszczędności”. Z tej okazji na Skwerze Kuracyjnym zlokalizowane będzie stoisko edukacyjne, na którym będzie można nie tylko dowiedzieć się więcej na temat całego projektu, ale również skorzystać z wielu atrakcji zaszczepiających w najmłodszych mieszkańcach miasta ideę racjonalnego gospodarowania energią.

We współpracy z Wydziałem Oświaty we wrześniu zostanie podjętych też szereg działań w placówkach edukacyjnych, objętych pracami termomodernizacyjnymi. Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III wezmą udział w warsztatach pn. „Kilowaty zabawy”, w ramach których dowiedzą się m.in. skąd się bierze energia, dlaczego i w jaki sposób należy ją oszczędzać oraz jakie korzyści wiążą się z termomodernizacją budynków. Z kolei najstarsi uczniowie szkół podstawowych, w których przebiegać będą prace inwestycyjne, będą mieli okazję wziąć udział w grze miejskiej, którą zaplanowano na 28 września 2018 r. w Sopocie. Do udziału zapraszamy uczniów klas VII-VIII, zorganizowanych w pięcioosobowe drużyny. Realizacja działań edukacyjnych w placówkach edukacyjnych zakończy się w połowie października br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: „Sopot na fali energooszczędności". Kampania ruszy podczas XVI Sopockiego Festynu Organizacji Pozarządowych - Dziennik Bałtycki

Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto