Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sopot bez biurowych wieżowców i z większą strefą płatnego parkowania

red.
Karolina Misztal
Sopoccy radni podjęli na sesji kilka ważnych uchwał. O czym powinni wiedzieć mieszkańcy?

Radni przyjęli bardzo ważny dla miasta i mieszkańców dokument, jakim jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Stanowi ono punkt wyjścia do tworzenia planów miejscowych i zawiera główne założenia strategii rozwoju miasta. Najważniejszymi wyzwaniami w tworzeniu przyjętego Studium było pozyskanie kolejnych terenów pod budownictwo komunalne dla młodych rodzin oraz stopniowe ograniczanie ruchu samochodowego w centrum miasta.
Funkcje mieszkaniowe zostały uwzględnione na obszarze koło Ergo Areny, w dawnej osi administracji i biznesu na odcinku pomiędzy torami kolejowymi a Al. Niepodległości oraz na terenie Zamkowej Góry.
Rozpoczęły się prace nad utworzeniem letnich buforowych parkingów miejskich przy Ergo Arenie, z zapewnieniem dowozu do centrum meleksami. W Studium zostały także wpisane węzły transportowe w Kamiennym Potoku i Wyścigach by odciążyć centrum.

Przed uchwaleniem Studium było szeroko konsultowane ze specjalistami oraz mieszkańcami. Zgłoszone uwagi były drobiazgowo analizowane. Część z nich uwzględniono w ostatecznym dokumencie. To m.in.: zmniejszenie terenu przeznaczonego pod rozbudowę cmentarza komunalnego oraz rezygnacja z lokalizacji wielkopowierzchniowego obiektu handlowego przy przystanku Sopot Wyścigi. Miasto zrezygnowało także z budowy wysokich budynków biurowych.

Przyjęto nowe zasady płatnego parkowania
Radni - na wnioski mieszkańców i w celu zwiększenia rotacji aut - podjęli uchwały o powiększeniu strefy płatnego parkowania o okolice przyplażowe (ul. Bitwy Pod Płowcami, ul. Hestii, ul. Emilii Plater, Plac Rybaków, ul. Na Wydmach)

Jednocześnie wprowadzono – na wniosek radnego Marcina Stefańskiego – bezpłatne abonamenty na pierwszy samochód dla sopocian zamieszkałych na terenie strefy płatnego parkowania oraz posiadających zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie strefy.

Łatwiej z zamianą mieszkań
W odpowiedzi na zgłaszane przez lokatorów nowych mieszkań komunalnych (budynki przy ul. Rzemieślniczej 36-38, 3 Maja 18a i Al. Niepodległości 640A) problemy (materialne, zdrowotne i metrażowe), sopoccy radni wprowadzili zmiany w Regulaminie wynajmowania mieszkań.

Została zapisana możliwość zamiany mieszkania po minimum 3 latach zamieszkiwania na inne, także znajdujące się w zasobie komunalnym gminy.

Mniej sklepów z alkoholem
W związku z rezygnacją dwóch sklepów ze sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 proc. alkoholu ( z wyjątkiem piwa), radni podjęli decyzję o zmniejszeniu limitu z 60 do 58 punktów na terenie miasta.

Rezolucja z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w sprawie potrzeby zachowania i rozwoju samorządów w Polsce

Radni Sopotu przyjęli Rezolucję w sprawie potrzeby zachowania i rozwoju samorządów w Polsce.

Możemy w niej przeczytać m.in.: „Dla mieszkańców samorządy terytorialne to pierwsze doświadczenie państwa, ale warto też zauważyć, że są one znacznie lepiej oceniane przez obywateli niż państwo jako całość. […] Samorządy są narzędziem upodmiotowienia obywateli, włączającym w rozwój wspólnot, podnoszącym jakość usług publicznych, uczą kultury współżycia, solidarności, poczucia odpowiedzialności za innych członków społeczności lokalnej czy regionalnej. Z tego względu podkreślamy potrzebę kontynuowania decentralizacji kraju i wzmacniania samorządów terytorialnych uznając je za sposób do budowy silnego i sprawnego państwa postrzeganego jako coś bliskiego, znanego, ważnego i przyjaznego obywatelom.
W naszym województwie będącym kolebką Pierwszej Solidarności i gdzie bogate są tradycje ruchu regionalnego, którego propagatorem był Lech Bądkowski, ze szczególnym niepokojem zauważamy pojawiające się działania prowadzące do pozbawiania samorządów terytorialnych kolejnych kompetencji. Takie działania rodzą nasz sprzeciw. Niezmiennie stoimy na stanowisku potrzeby decentralizacji władzy we wspólnym państwie. Nasze doświadczenia uczą, że centralizacja osłabia demokrację, prowadzi do zastoju życia społecznego, inercji instytucji świadczących usługi publiczne i wykluczenia wielu grup społecznych. Po 27 latach funkcjonowania samorządów terytorialnych widzimy jak wielkim są one osiągnięciem polskiego społeczeństwa i państwa. Chcemy je chronić i rozwijać”.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto