(© Karolina Misztal)

Ranking najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana EUROPOLIS 2017. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa, tuż za nią Kraków. Dobre wyniki ma Rzeszów, Poznań i Trójmiasto. Także Sopot jest miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej.

Według raportu Europolis miastem, w którym mieszkańcy czują się najbezpieczniej, ufają innym, a także występuje najmniej przemocy domowej i wypadków przy pracy jest Sopot. Kurort uzyskał 77,54 pkt., o 10 pkt. więcej niż druga w tym zestawieniu Gdynia i trzecie Świnoujście - podaje Anna Dyksińska z UMS.


Ranking najbezpieczniejszych polskich miast Fundacji Schumana EUROPOLIS 2017 ogłoszony. Na pierwszym miejscu Warszawa, tuż za nią Kraków. Dobre wyniki Rzeszowa, Poznania i Trójmiasta.

Aż 95 proc. sopocian jest zadowolonych z miejscowości, w której mieszkają – to najlepszy wynik w Polsce. Zbliżony poziom zadowolenia ze swojego miasta jest w Słupsku – 93 proc., wysoki także w Żorach – 88 proc., Gdyni – 87 proc. i Piekarach Śląskich – 84 proc.

Sopot jest także w czołówce miast (3 miejsce) pod względem liczby kamer monitoringu miejskiego (5,1 kamer na km.kw.). Najwięcej kamer jest w Szczecinie (8,5 kamer na km2) oraz Rzeszowie (7,1).

Sopot, ze względu na swój turystyczny charakter i niewielką liczbę mieszkańców, a bardzo dużą liczbę turystów, ma także - niestety - znaczącą liczbę kradzieży - 42 kradzieże na 1 tys. osób rocznie. Kolejne miejsca w tym rankingu zajmuje Legnica (36) oraz Katowice (35).

- Poziom zadowolenia mieszkańców z miasta, najwyższy w Polsce jest dla nas największą nagrodą. Po raz kolejny pokazuje to, że Sopot jest bardzo dobrym miejscem do życia i pracy. Wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa wśród sopocian to najlepsza recenzja wszystkich działań, podejmowanych konsekwentnie od wielu lat przez miasto wspólnie z policją i strażą miejską. Statystyki zdarzeń, opracowywane tylko na podstawie liczby mieszkańców nie są wiarygodne. Dane te bowiem są obliczane dla 36 tysięcznego miasta, a nie miasta turystycznego, które rocznie odwiedza ponad 2 miliony gości. Jeśli weźmiemy pod uwagę realną liczbę osób przebywających w naszym mieście, to widać wyraźnie, że Sopot jest miastem bardzo bezpiecznym – wyjaśnia Jacek Karnowski prezydent Sopotu.

W rankingu Europolis uwzględniono 66 polskich miast na prawach powiatu. Przeanalizowano je na podstawie 44 wskaźników, pogrupowanych w 5 wymiarach: bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne, bezpieczeństwo publiczne, otwartość na innych, bezpieczeństwo komunikacyjne, bezpieczeństwo indywidualne.



BEZPIECZNE I OTWARTE MIASTA


W czołówce rankingu znalazło się też całe Trójmiasto:
* Gdynia (m.in. niewielki odsetek pożarów w stosunku do innych miast, mniej interwencji straży pożarnej oraz
niewiele przestępstw na tle rasowym i propagowania totalitaryzmu),
* Gdańsk (niższa od przeciętnej liczba przestępstw na tle rasowym, a także mniej przypadków przemocy w rodzinie)
* Sopot (czterokrotnie więcej kamer monitoringu niż przeciętnie w relacji do powierzchni).

Ranking 66 polskich miast został ogłoszony podczas konferencji 'Europolis' 2 czerwca 2017, w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Pełny tekst raportu oraz ranking Europolis dostępne są na:
TUTAJ

Zmieniamy miasto

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!