(© fot. arch. stowarzyszenia)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Wspierają rozwój i usamodzielnianie się osób niepełnosprawnych. Chcą, by takie osoby były niezależne od pomocy społecznej i by same aktywnie mogły o sobie stanowić. Mowa o Stowarzyszeniu na Rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "Zadba", które założyli nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 w Sopocie. Jego członkami są także rodzice niepełnosprawnych dzieci.

"Zadba" w języku kaszubskim oznacza "troska".

- Zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi, od pierwszych dni życia do 24 lat. Realizujemy różne projekty dla naszych podopiecznych, na przykład "Wędrówki teatralno-muzyczne", w trakcie których zabieramy ich do teatru albo zapraszamy aktorów do nas - opowiada Lucyna Kaczanowska, prezes stowarzyszenia "Zadba". - Organizujemy też dla nich hipoterapię i dogoterapię.

ZOBACZ nasz serwis specjalny Podziel się 1 procentem!


Pod skrzydłami stowarzyszenia znajduje się obecnie 60 podopiecznych, niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Są to nie tylko uczniowie ZSS nr 5, ale także klas integracyjnych innych sopockich szkół. Są to osoby z różnymi niepełnosprawnościami, a także dzieci z zespołem Downa i autystyczne.
- Osoby niepełnosprawne potrzebują takich samych rozrywek jak osoby w pełni zdrowe, mają też podobne marzenia. W wakacje jeździmy z naszymi podopiecznymi na obozy do Wdzydz Kiszewskich. Dzieci uwielbiają je - podkreśla Lucyna Kaczanowska.

Pieniądze, które stowarzyszenie otrzyma z "1 procentu", przeznaczy w tym roku właśnie na takie wyjazdy integracyjne. W poprzednich latach z tej puli kupowano m.in. sprzęt rehabilitacyjny i dofinansowano zakup aparatu dla głuchoniemej osoby.

Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju i Aktywności Zawodowej Osób Niepełnosprawnych "Zadba" w Sopocie, ul. Kazimierza Wielkiego 14, KRS 75879.


Akcję "Podziel się 1 procentem" prowadzimy pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Partnerzy: Fundacja RC i Radio Plus (audycje poświęcone akcji: pn.-pt. o godz. 17.45).

Zostaw e-mail, a my dostarczymy Ci najświeższych informacji


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!