Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się 1 procentem: Stowarzyszenie Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej

Agata Cymanowska
Rozmowa z Barbarą Świątek, członkiem Stowarzyszenia Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej oraz Zdzisławem Waszkiewiczem, przewodniczącym Rady Stowarzyszenia COC

Działalność stowarzyszenia skupia się na integracji osób niepełnosprawnych...
Ta integracja odbywa się poprzez edukację i szkolenia, sport, rekreację, turnusy rehabilitacyjne, a także pielgrzymki i wyjazdy na Dni Młodzieży. Wszelkie informacje o formach naszej działalności można znaleźć na stronie cocgdansk.pl.

Ilu osób skupia wokół siebie COC?
Obecnie stowarzyszenie liczy 500 członków z terenu całej Archidiecezji Gdańskiej. Są to podopieczni i ich rodziny oraz wolontariusze. Rodzice siłą rzeczy włączają się w tę działalność. Dopóki kręgosłup pozwoli, bo wózki są ciężkie, a poświęcamy się przede wszystkim osobom z niepełnosprawnością ruchową.

Organizujecie różnego rodzaju spotkania, jak bal karnawałowy. W przypadku osób z niepełnosprawnością taki bal to jednak nie zwykły bal, a niezwykłe wydarzenie...
Bawią się wszyscy i ci na wózkach, i ci bez. Takie spotkania integracyjne są bardzo ważne dla naszych dzieci. Dzięki mediom i takim stowarzyszeniom jak nasze, zmienia się postrzeganie osób niepełnosprawnych. Sama od 47 lat opiekuję się niepełnosprawnym synem. Kiedyś jak pchałam wózek, każdy na ulicy się obejrzał, teraz możemy iść do filharmonii i nikt się nie dziwi. Niemniej zdarzają się trudne sytuacje. Niedawno zorganizowałam wizytę dzieci ze szkoły mojego pełnosprawnego wnuka na warsztatach terapii zajęciowej osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wspólnie wyrabiali ceramikę, i jedni i drudzy byli zachwyceni. Nauczycielka powiedziała mi potem, że zupełnie inaczej dzieci reagują jak im się opowiada o osobach niepełnosprawnych, a inaczej jak sami ich spotkają. Od dziecka trzeba się uczyć tego, że niepełnosprawni są wśród nas.

Czym COC różni się od innych tego typu stowarzyszeń?
Stowarzyszenie COC działając w środowisku osób chorych i niepełnosprawnych realizuje w aktywny sposób apostolat modlitwy swojego założyciela bł. Luigiego Novarese. Jesteśmy skoncentrowani na modlitwie, skupieniu, spotkaniach z animatorami w parafiach. Wiele osób, które do nas trafiają, wcześniej nie wychodziło z domu. A teraz w każdą drugą niedzielę miesiąca przyjeżdżają busy z całego Pomorza na msze św. w kościele Gwiazda Morza w Sopocie.

Z czego się utrzymujecie?
Z darczyńców, 1 proc., piszemy wnioski o granty.

Na co przeznaczycie pieniądze z 1 proc.?
Na integrację, rehabilitację, kursy, szkolenia oraz pozostałe zadania realizowanie w ciągu roku. Wszystkie wykonywanie zadania są realizowanie w ramach wolontariatu. Praca na rzecz osób niepełnosprawnych stała się dla nas źródłem radości i mocy jaką czerpiemy z pokornego służenia człowiekowi potrzebującemu.

Aby przekazać 1% podatku Stowarzyszeniu Centrum Ochotników Cierpienia Archidiezezji Gdańskiej w przypadku PIT 37 wystarczy wpisać w dziale I w pozycję 131: Numer KRS 0000220008. Natomiast w pozycję 132 (kwotę 1% należnego podatku)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto