Pływanie. Pomorscy juniorzy przywieźli 16 medali z mistrzostw Polski

Zbigniew Brucki
Magdalena Baranowska w zimowych mistrzostwach Polski juniorów wypływała cztery medale, złoty, dwa srebrne i brązowy Leszek Buchowski
Połowa zdobyczy Pomorzan zasługą ekipy z Lęborka Mateusz Zawada trzykrotnym mistrzem kraju

Trzynaście medali zdobyli w Gorzowie Wlkp. pomorscy pływacy podczas zimowych mistrzostw Polski juniorów 17- i 18-letnich, a w Puławach, gdzie walczyli juniorzy 16-letni - trzy krążki.
W Gorzowie Wlkp. z Pomorzan tam startujących, z medali cieszyli się jedynie reprezentujący Solex Lębork oraz AZS AWFiS Gdańsk. Pływacy lęborskiego klubu wywalczyli aż osiem krążków (cztery złote, dwa srebrne i tyleż brązowych), gdańskiego - pięć (srebrny i cztery brązowe).
Niekwestionowanym liderem pomorskiej ekipy okazał się Mateusz Zawada reprezentujący Solex. Zawada czterokrotnie stawał w Gorzowie na podium, trzy razy na najwyższym. Lęborski sprinter złote medale wywalczył na dystansach 50 (0:24,31 s) i 100 m (0:53,65) stylem motylkowym oraz 100 m stylem zmiennym (0:56,12), a do dorobku dołożył jeszcze brąz zdobyty w wyścigu na 50 m stylem dowolnym (0:23,12 s).
Cztery medale w Gorzowie wywalczyła też koleżanka klubowa Zawady, Magdalena Baranowska. Ona zdobyła złoty i dwa srebrne medale indywidualnie oraz brązowy w sztafecie. Baranowska okazała się najlepsza na dystansie 50 m st. mot. (0:27,88 s). Jako druga na mecie meldowała się w wyścigach na 100 m st. mot. uzyskując rezultat 1:01,35 min. oraz 100 m st. zm. (1:04,09). Brąz Baranowska zdobyła w sztafecie 4x100 m st. zm. Wspólnie z Agnieszką Małecką, Aleksandrą Pelowską i Agatą Panek pokonały ten dystans w 4:22,12 min.

Cztery medale wywalczone na 25-metrowej pływalni w Gorzowie przywiozła Karolina Urbańska z gdańskiego AZS AWFiS. Urbańska była druga na 100 m stylem grzbietowym (1:01,75 min.) oraz trzecia na 50 (0:29,33 s) i 200 m (2:13,46) tym stylem, a także 200 m st. zm. (2:18,98). Brąz zdobył też jej klubowy kolega Olaf Meller: na dystansie 200 m st. zm. (2:03,14).
W mistrzostwach juniorów 16-letnich w Puławach najlepiej z naszego regionu spisała się Pamela Rybicka. Pływaczka MTS Kwidzyn okazała się najszybsza na dystansie 100 m st. mot. Rybicka złoty medal wywalczyła rezultatem 1:04,15 min. Na najniższym podium mistrzostw stanął Filip Zaborowski z Floty Gdynia, trzeci na dystansie 1500 m st. dow. (16:02,82).
Brązowe krążki zawisły też na szyjach sztafety starogardzkiej Ósemki. Karol Gil, Aleksander Weiss, Patryk Laser i Bartosz Osnowski dystans 4x100 m st. zm. pokonali w 4:03,19 min.
Kilkunastu Pomorzan podczas mistrzostw Polski w Gorzowie i Puławach otarło się o podium. Kilkoro zajęło te najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte lokaty: Pamela Rybicka (MTS Kwidzyn) - na 200 m st. mot.; Filip Zaborowski (Flota Gdynia) - na 200 i 400 m st. dow.; Patryk Laser (Ósemka Starogard) - na 100 m st. dow. i Wiktoria Wysocka (Ósemka) - na 100 m st. grzb. (wśród 16-latków) oraz Magdalena Baranowska (Solex) - na 100 m st. dow.; Olaf Meler (AZS AWFiS Gdańsk) - na 100 m st. dow. i Wiktoria Bieńkowska (AZS AWFiS Gdańsk) - na 50, 100 i 200 m stylem klasycznym (wśród juniorów 17- i 18-letnich).
W Puławach piąte lokaty w finałach A zajmowali: Pamela Rybicka (MTS) - na 50 m st. mot.; Patryk Laser (Ósemka) 50 m st. mot.; Bartosz Osnowski (Ósemka) - 100 i 200 m st. grzb.; i Wiktoria Wysocka (Ósemka) 200 m st. grzb.; a szóste - Patryk Laser (Ósemka) na 50 m st. dow. i 100 m st. mot.
W Gorzowie piąte miejsce zajęła Agnieszka Małecka (So-lex) - na 200 m st. grzb.; a szóste - Marianna Miłosz (AZS AWFiS Gdańsk) - na 100 m st. dow.