Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pieniądze z Unii ochronią Sopot przed podtopieniami [ZDJĘCIA]

opr.gp
Zdjęcie z zrealizowanej już inwestycji zagospodarowania wód opadowych: Staw Obodrzyców
Zdjęcie z zrealizowanej już inwestycji zagospodarowania wód opadowych: Staw Obodrzyców Fotobank.pl/UMS
Do Sopotu trafią kolejne miliony złotych na infrastrukturę, która w przyszłości ma zapobiec podtopieniom w kurorcie. Miasto otrzyma ponad 11 milionów złotych z Unii Europejskiej. Na projekty przeciwpowodziowe do tej pory wydało już ponad 150 milionów złotych. To połowa rocznego budżetu miasta.

- Dzięki inwestycjom infrastrukturalnym Sopot jest coraz lepiej przygotowany do radzenia sobie z pojawiającymi się coraz częściej ulewnymi deszczami i nawałnicami. Kilka lat konsekwentnych działań, to konkretnie zrealizowane projekty: 2 odkryte zbiorniki, 16 kanałowych, 3 podziemne, 9 km sieci deszczowej. Inwestycje te przyniosły wymierny efekt. W czasie ostatnich opadów straty jakie ponieśliśmy były nieporównywalnie mniejsze niż miałoby to miejsce kilka lat temu (zamknięta była tylko jedna ulica). Z przyrodą się nie wygra ale możemy zminimalizować skutki nieprzewidzianych działań - mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Projekt pn. „Zagospodarowanie wód opadowych w zlewniach cieków i kanałów zlokalizowanych na terenie miasta Sopotu uchodzących do Zatoki Gdańskiej” uzyskał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w kwocie ponad 11 mln złotych.

Co miasto zyska? Planuje się - wyliczają w UMS -przebudowę koryt: Potoku Grodowego (na odcinku od torów PKP do wylotu C) oraz Potoku Nr 2 (na terenie Lasku Karlikowskiego) z zastosowaniem materiałów naturalnych takich jak kamień, drewno itp.;przebudowę koryta zamkniętego Potoku Środkowego (ul. Pułaskiego); budowę nowych odcinków oraz przebudowę starych odcinków kanałów deszczowych w ulicach: Abrahama, Andersa, Powstańców Warszawy, Haffnera, Wosia Budzysza, Pogodnej, Architektów; stworzenie retencji wód opadowych w rejonie tunelu SKM Kamienny Potok w celu zapobieżenia jego zalewaniu,a także wykorzystanie wód opadowych do podlewania zieleni miejskiej – działanie takie planuje się na terenie Lasku Karlikowskiego i Parku Północnego oraz Błoni.

Celem projektu jest przeprowadzenie działań zmniejszających podatność na zmiany klimatu i zmienność klimatu poprzez zapobieganie negatywnym skutkom ekstremalnych zjawisk pogodowych oraz poprzez zwiększanie odporności na zmiany klimatu. Przedsięwzięcie ma na celu ograniczenie zagrożenia powodziami i podtopieniami, zapewniając bezpieczeństwo mieszkańcom, budynkom i innym nieruchomościom na terenie Gminy Miasta Sopotu. Zostanie to osiągnięte dzięki zwiększeniu ilości retencjonowanej wody oraz budowie nowej i przebudowie istniejącej, częściowo zmodernizowanej sieci kanalizacji deszczowej na terenie Sopotu.

- Planujemy wykorzystanie wód opadowych do podlewania zieleni miejskiej m.in. Sopockie Błonia - będzie polegało na budowie systemu nawadniania, w którym wykorzystane zostaną głównie wody opadowe z dachów oraz z terenów utwardzonych, takich jak chodniki, place, parkingi, podjazdy itp. Woda, spływając z dachu przez układ rynien i rur spustowych, trafia do zbiornika, najczęściej podziemnego. Zwykle, nim zbiornik napełni się, woda zostaje oczyszczona poprzez filtr umieszczony na drodze spływu. Zmagazynowaną deszczówkę za pomocą pompy w zbiorniku lub w budynku pompuje się do miejsca zapotrzebowania- dodaje wiceprezydent Skwierawski.

Zgodnie z harmonogramem projekt zakończy się 31 grudnia 2021 roku.

Walka z podtopieniami w Sopocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto