Niech 1% zostanie w Sopocie

Artykuł sponsorowany
„Dla kogo 1%?” to ważna decyzja Od 8 lat istnieje w Polsce możliwość wspierania działalności wybranej organizacji kwotą 1% swojego podatku. Skorzystanie przez podatnika z tej opcji jest wyrazem jego stosunku do otoczenia oraz poglądów dotyczących współdziałania i funkcjonowania życia społecznego. To jednak przede wszystkim szansa, aby wzmocnić organizacje działające lokalnie.

Podstawą umożliwienia przekazywania 1% podatku była idea, według której cały mechanizm miał w większym stopniu zainteresować Polaków działaniami społecznymi i związać ich z organizacjami, które wspierają. Spośród ponad 7 tysięcy organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, wiele, zazwyczaj mniejszych, działa lokalnie, blisko i na rzecz mieszkańców swojego miasta, ale bez medialnego rozgłosu. Tak jest również w Sopocie. Sopockie organizacje działają w środowisku lokalnym, którego problemy potrafią zauważyć, określić i na nie odpowiedzieć. Znają potrzeby mieszkańców i koncentrują swoje wysiłki na efektywnym ich zaspokajaniu. To one są najbliżej spraw ważnych dla sopocian.
Akcja „Sopocianie sopocianom 1%” powstała 4 lata temu z myślą o połączeniu aktywności mieszkańców Sopotu i lokalnych organizacji pożytku publicznego. Zachęcanie sopocian, by swój 1% przekazały dla tych organizacji służy kształtowaniu przekonania, że każdy może mieć realny wpływ na rozwój działalności służącej miastu i jego mieszkańcom. Ważne jest, by wiedzieć, którym organizacjom można przekazać 1%, czym się zajmują oraz mieć świadomość, że ta cząstka podatku jest naprawdę pomocna i może zdziałać wiele pożytku w naszym mieście.
W tym roku, w ramach akcji „Sopocianie sopocianom 1%”, 23 sopockie organizacje jednoczą swoje siły, by pozyskać 1% podatku. Niemniej istotne jest wspólne działanie w celu przekonania tych, którym sprawy Sopotu są bliskie, że warto, aby 1% podatku „pozostał w Sopocie”, tzn. był wsparciem dla organizacji działających na rzecz Sopotu i jego mieszkańców. Uczestnicy akcji, właśnie w Sopocie, wspierają dzieci, osoby niepełnosprawne, osoby starsze, chore, ubogie, wykluczone czy po prostu mniej zaradne, promują kulturę, naukę i sport, otaczają opieką bezdomne zwierzętami. I każda, nawet najmniejsza kwota może pomóc sopockim organizacjom działać dalej i jeszcze lepiej na rzecz lokalnej społeczności.
Wybór organizacji nie jest trudny ani czasochłonny, gdyż informacje na ich temat znaleźć można w ulotkach akcji oraz na stronie internetowej Sopockiego Centrum Organizacji Pozarządowych (SCOP) www.scop.sopot.pl . Ulotki są dystrybuowane przez wolontariuszy Sopockiego Centrum Wolontariatu w centralnych punktach miasta, a także można je znaleźć w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta Sopotu oraz w Urzędzie Skarbowym w Sopocie. Dodatkowo, w siedzibie SCOP przy ul. Marynarzy 4 w Sopocie udzielane są konsultacje w zakresie wypełniania PIT-ów w części dot. przekazywania 1% podatku każdego roboczego dnia tygodnia.
Akcja „Sopocianie sopocianom 1%” jest realizowana w Sopocie przez Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych we współpracy z Urzędem Miasta Sopotu oraz Urzędem Skarbowym w Sopocie. Honorowy Patronat nad akcją objął Prezydent Miasta Sopotu.


Popieram akcję „Sopocianie sopocianom 1%”, ponieważ:

Jestem przekonany o słuszności i celowości przekazywania 1% podatku na sopockie organizacje pożytku publicznego. Każdego roku, z pełnym zaufaniem i przyjemnością przekazuję swój 1% podatku na sopocką organizację. Warto, świadomie zadysponować ten 1% na cele dobre i szlachetne, spełnienie marzeń dzieci, pomoc dla potrzebujących, pomoc zwierzętom, dbałość o środowisko, wsparcie kultury czy też sportu. Sopockie organizacje pozarządowe, w tym pożytku publicznego są jednymi z najbardziej prężnie i efektywnie działających w naszym kraju. Podejmują wiele inicjatyw i działań dla wspólnego dobra Sopocian i miasta. Przeznaczając nasze pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego sami i świadomie decydujemy o tym komu pomożemy.
Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

Organizacje pożytku publicznego swoją działalnością w sposób zasadniczy wpływają na poprawę jakości życia mieszkańców i wspierają naszą lokalną Wspólnotę, przyczyniając się do rozwoju i umacniania roli społeczeństwa obywatelskiego i rzeczywistej demokracji. Pieniądze zebrane przez sopockie organizacje pożytku publicznego zostaną, jak co roku, przeznaczone m.in. na dzieci, osoby niepełnosprawne, bezdomne, kulturę, sport, schronisko dla zwierząt. Dzięki Państwa życzliwości, przekazane w ramach 1 proc. podatku, nawet niewielkie kwoty, pomogą zrealizować cele, które uważacie Państwo za ważne i godne wsparcia, a najsłabsi będą mieli z Państwa pomocy ogromny pożytek.
Dlatego bardzo proszę i serdecznie zachęcam Państwa do przekazania 1 proc. podatku na sopockie organizacje pożytku publicznego.

Marzena Piotrowicz – główny specjalista ds. organizacji pozarządowych w Urzędzie Miasta Sopotu

… dzięki niej możemy pomóc potrzebującym mieszkańcom naszego miasta i przekazać 1% podatku na sopocką organizację działającą na rzecz lokalnej społeczności.
Wystarczy tak mało, chwila tylko, by wybrać organizację i w deklaracji podatkowej wpisać jej nr KRS, a znaczyć to może dla wielu tak wiele.
Zachęcam więc - zróbmy to!

Renata Birtus – przewodnicząca Sopockiej Rady Organizacji Pozarządowych

… mobilizuje sopocian do wspólnego działania i daje możliwość realizacji różnorodnych inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego.
Organizacje otrzymując wsparcie będą mogły działać jeszcze aktywniej, z większą korzyścią dla Mieszkańców. Ponadto przekazując 1% podatku na rzecz sopockiej organizacji pozarządowej dokładamy cegiełkę do budowy lokalnej solidarności w różnych obszarach życia społecznego.

Piotr Harhaj – animator w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych


WOLONTARIUSZE WSPIERAJĄ AKCJĘ „SOPOCIANIE SOPOCIANOM 1%”

Jak co roku w akcję „Sopocianie sopocianom 1%” angażują się wolontariusze, którzy promują ją na terenie Sopotu, wręczając mieszkańcom ulotki reklamowe i udzielając informacji nt. akcji. Nowością jest możliwość udziału w warsztatach. Sopockie Centrum Wolontariatu proponuje pozyskanym wolontariuszom udział w cyklu spotkań pod nazwą „Aktywność i zmiana”. Podczas warsztatów uczestnicy poznają specyfikę działalności wszystkich sopockich organizacji biorących udział w akcji, rozwijają umiejętności aktywizacji społeczności lokalnych, a także zdobywają wiedzę nt. prowadzenia kampanii promocyjnej.

Zdecydowałyśmy się na udział w akcji, ponieważ wierzymy, że to słuszna sprawa. Wiele
stowarzyszeń i fundacji wspomaganych jest przez zwykłych ludzi, którzy
mogą podarować swój 1% dla potrzebujących. Jednak duża część kwot z podatku nigdy do nich nie dociera. Mamy wrażenie, że większość podatników po prostu nie zdaje sobie
sprawy, że może poświęcić nawet parę groszy na szczytny cel. Poruszając swoją wrażliwość społeczną każdy może wesprzeć nie tylko ludzi z poważnymi chorobami czy problemami, ale także np. rozwój sportu, kultury czy schroniska dla zwierząt. Uważamy, że bardzo ważne jest informowanie ludzi wokół nas, że mogą podarować swój 1% podatku dla miejscowych, sopockich organizacji. Dzięki temu 1% pozostanie tu, gdzie my jesteśmy - w Sopocie.

Martyna Kleine i Sylwia Rosicka – wolontariuszki akcji „Sopocianie sopocianom 1%

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto