Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzysta z Gdańska zagrał na międzynarodowym konkursie chopinowskim

Henryk Tronowicz
Piotr Ryszard Pawlak
Piotr Ryszard Pawlak materiały promocyjne
Piotr Pawlak, wybitnie utalentowany pianista z Gdańska, wystąpił w Filharmonii Narodowej w Warszawie we wtorkowych przesłuchaniach przed trzecim etapem tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Dzisiejszy konkursowy występ Piotra Pawlaka rozpoczął się po godzinie 10. Pianista wykonał cztery utwory: Balladę g-moll op. 23, Nokturn E-dur op. 62 nr 2, Etiudę a-moll op. 10 nr 2 oraz Etiudę cis-moll op. 10 nr 4.

Piotr Pawlak jest najmłodszym spośród piętnastu zakwalifikowanych do konkursu polskich pianistów. Wkrótce przystąpi do matury w gdańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego. Od sześciu lat uczy się w klasie fortepianu pod kierunkiem Waldemara Wojtali, profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Piotr Pawlak jest laureatem licznych konkursów krajowych, a także zagranicznych. Uczestniczył m.in.
w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Chopin +......” w Budapeszcie (2012), zdobył I nagrodę
w Międzynarodowym Konkursie EPTA „Les Rencontres Internationales des Jeunes Pianistes” w Grez-Doiceau/Belgia (2012). Koncertował już również w Hiszpanii, Niemczech, na Litwie, w Gruzji, Danii oraz Austrii.

Przed pięcioma laty zaczął indywidualne studia z kompozycji, prowadzone przez profesora Krzysztofa Olczaka. Mówi, że wyzwaniem jest dla niego tworzenie kompozycji nie tylko na fortepian, ale również na inne instrumenty. Gdańskie Trio Stroikowe włączyło do swojego repertuaru kompozycję Piotra Pawlaka - Trio na obój, klarnet i fagot.

Grał dla prezydenta

Miał 12 lat, gdy Polska uroczyście obchodziła jubileusz 200 urodzin Fryderyka Chopina. Uznano, że wyjątkowo uzdolniony Piotrek z Gdańska dla uczczenia tamtej rocznicy wystąpi przed parą prezydencką Marią i Lechem Kaczyńskimi. Rok później, na prośbę Anny Komorowskiej, zagrał utwory Chopina w Żelazowej Woli dla żon przywódców państw środkowoeuropejskich.

Oprócz talentu muzycznego i matematycznego (w ubiegłym roku reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej w Kapsztadzie w RPA, skąd przywiózł brązowy medal), Piotr interesuje się także aktywnie innymi przedmiotami, startuje na przykład w konkursach z fizyki, informatyki.

W pokoju stał fortepian

Zapytany kiedyś o pierwszy kontakt z muzyką, wspomniał, że w pokoju dziadka stał fortepian, na którym nikt nie grał. Aż wreszcie mały Piotruś uderzył palcami w klawisze i tak to się zaczęło. Teraz twierdzi, że ćwiczenia nad etiudami i nokturnami, mazurkami i balladami wielkiego kompozytora nie przeszkodzą mu w uprawianiu innych zainteresowań. Mówi, że kiedy brakuje mu do rozwiązywania zadań matematycznych, zaczyna się... nudzić.

Czytaj więcej na temat

Trzymajmy kciuki!

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto