(© Karolina Misztal)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Napływ dużej liczby turystów nad Bałtyk oznacza, że priorytetem będzie tego lata bezpieczeństwo.

Prognozy pogody na lato sugerują, że nad morzem zapowiada się upalny sezon. A to oznacza napływ turystów, którzy - zamiast jechać czy lecieć np. nad Morze Śródziemne - wybiorą jednak Bałtyk. Trójmiejskie hotele mają już nierzadko wyprzedane nawet 80 procent miejsc. Dobrą koniunkturę napędzają też goście zagraniczni. Im wszystkim trzeba będzie zapewnić bezpieczeństwo - i nie chodzi bynajmniej o widmo zamachów terrorystycznych, ale uciążliwą drobną przestępczość. W Sopocie będzie z nią walczył specjalny mobilny komisariat.

W minionym tygodniu wyhamowała sprzedaż wycieczek zagranicznych. Polacy, choć chętnie latają np. do Grecji, rzadziej kupują wczasy w Egipcie, Turcji, Bułgarii, o Tunezji nawet nie wspominając. Eksperci spodziewają się, że tłumy rodaków zjadą na wybrzeże.

- Tak było w ubiegłym roku - wskazuje Radosław Nowacji, ekspert ruchu turystycznego. - W tym roku wydawało się, że urośnie ruch czarterowy, czyli wyjazdy zorganizowane zagraniczne, ale sprzedaż w ostatnich tygodniach nie powala. Co prawda biura podróży chwalą się dobrymi wynikami, ale to raczej element marketingu niż faktyczne odzwierciedlenie tendencji rynkowych.

Także prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej w ogłaszanym co tydzień podsumowaniu wydarzeń ważnych dla turystyki wyjazdowej wskazuje, że wzrost sprzedaży wycieczek w biurach podróży w ostatnim pełnym tygodniu maja nie był zbytnio duży.
- Prognozy pogody dla Polski mogą spowodować, że Polacy zapomną o zeszłorocznym zimnym lecie i ponownie nabiorą nadziei na tanie i ciepłe wakacje nad Bałtykiem. Wtedy mniej chętnie będą kupować w biurach podróży wyjazdy zagraniczne - wskazuje ekspert na portalu rp.pl.

Trójmiejscy hotelarze spodziewają się dobrego sezonu. Tym bardziej, że na wakacje (m.in. z powodu programu 500 plus) wyjeżdża coraz więcej rodzin. Niemal połowa ankietowanych polskich rodzin deklaruje, że ma zamiar gdzieś wyjechać. To „gdzieś” oznacza głównie polskie morze. - Bo mimo wszystko i tak wypada ono stosunkowo tanio - wskazują eksperci. - Wakacje w porównywalnej teoretycznie Bułgarii będą droższe. Tym bardziej w Grecji czy w Hiszpanii, gdzie w tym roku jest drogo lub nawet bardzo drogo, bo ceny napędzają bogaci turyści z Zachodu.

Sprawdziliśmy. Wypoczynek w trzygwiazdkowym greckim hotelu to wydatek rzędu 9-12 tys. złotych za 12 dni dla czteroosobowej rodziny (dwoje dzieci poniżej 13 roku życia). Za te pieniądze nad morzem można wypoczywać i dłużej, choć... nie ma gwarancji pogody.

Jest za to gwarancja ze strony służb, że w Trójmieście będzie bezpiecznie. Na nowoczesne rozwiązania postawiono w Sopocie.

- Mobilne Centrum Monitoringu, zwane potocznie mobilnym komisariatem, z pewnością ułatwi pracę sopockich policjantów. Auto będzie stanowiło pomost pomiędzy problemami mieszkańców a usługami policji w tym zakresie. Jestem przekonany, że dzięki temu spadnie tzw. przestępczość pospolita, a więc będzie mniej kradzieży i rozbojów. Długo czekaliśmy na ten pojazd, cieszymy się, że dostaliśmy go jeszcze przed sezonem - mówi inspektor Piotr Bolin, szef sopockiej policji.

Przestępczość pospolita to zmora każdego popularnego w sezonie miasta. Na gościnne występy zjeżdżają tu np. kieszonkowcy z całej Polski. Problemem są także wybryki po pijanemu.

- Na cały najbliższy sezon oddelegujemy do Sopotu 10 dodatkowych policjantów z Oddziału Prewencji, którzy w letnich miesiącach będą patrolować ulice - mówi inspektor Krzysztof Kozelan, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku.

ZOBACZ TAKŻE:
Nasz program "Kolej na... rozmowy na trasie PKM"
KOLEJ NA... Rozmowy na trasie PKM. Czesław „Kuba” Jakubczyk opowiada o swoich podróżach

Turystyka

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!