(© Karolina Misztal)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pod koniec ubiegłego roku w Gdańsku odbyła się wymiana parkomatów. Przestarzałe maszyny zastąpiono nowoczesnymi, które pozwalają chociażby na płatność kartą. Jedną z cech nowych urządzeń, które funkcjonują w wielu miastach Polski, jest także wpisywanie przy płatności numeru rejestracyjnego pojazdu. W mijającym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że jest to nielegalne, bo narusza zapisy ustawy o ochronie danych osobowych.

Choć orzeczenie jest nieprawomocne, to wywołało spore poruszenie w wydziałach komunikacji w całym kraju, a wśród kierowców zaczęły pojawiać się pytania, czy mają zatem obowiązek płacenia za postój.

Wyrok stołecznego WSA zapadł po skardze wniesionej przez jednego z kierowców, któremu nie spodobało się, że przez dane w maszynie urzędnicy mogą śledzić jego miejsca pobytu. Sąd przyznał mu rację, bowiem ustawa nie przewiduje w swoich zapisach przetwarzania danych w sytuacji, jaką jest płatność za parkowanie.

Władze Gdańska do sprawy podchodzą spokojnie i podkreślają, że u nas sytuacja z parkomatami jest nieco inna niż w Warszawie.

- Generalnie jestem zdziwiony takim wyrokiem stołecznego sądu. Przecież numery rejestracyjne są normalnie widoczne na samochodach, nie są jakimiś wrażliwymi danymi. Pragnę podkreślić, że w naszych parkomatach nie ma obowiązku wpisywania numeru rejestracyjnego, jest to jedynie bardzo przydatna moim zdaniem opcja. To rozwiązanie umożliwia korzystanie z aplikacji mobilnej i dopłacanie do czasu parkowania w innym parkomacie lub przez internet. Dane zaś przechowywane są zgodnie z przepisami. Jeśli ktoś bardzo nie chce podawać swoich numerów rejestracyjnych może wydrukować bilet bez tych danych i wsadzić go za szybę. Taki bilet będzie przez kontrolera uznany. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości nie będzie podstaw do ich wyjaśnienia. Oczywiście, będziemy się przyglądać rozwojowi wypadków w Warszawie, czekamy na prawomocny wyrok w tej sprawie - komentuje Mieczysław Kotłowski, dyrektor Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

- Też w sumie zastanawiało mnie to, czemu płacąc za parkowanie, muszę wpisywać nr rejestracyjny. Przecież kupując bilet na tramwaj nie muszę podawać swoich danych. Coś jednak czuję, że nawet gdyby warszawski wyrok się uprawomocnił, to nasze władze nie za bardzo chciałyby się do niego dostosować, co pokazała chociażby sprawa z wymalowaniem poziomego oznakowania w strefach - mówi pan Sebastian, gdański kierowca.

Takie głosy mogą nie dziwić, bo przypominamy, że władze Gdańska dopiero przed paroma tygodniami zdecydowały się na wymalowanie w Strefach Płatnego Parkowania wspomnianych białych linii wyznaczających miejsca postojowe. Na konieczność takiego oznakowania, które wcześniej wprowadzono chociażby w Gdyni, różne sądy administracyjne zwracały jednak uwagę od ponad roku. Gdy linie się już pojawiły to i tak kontrowersje, chociaż innej natury, nie ucichły. Wielu mieszkańców zszokowanych było, że w białą „szachownicę” wymalowany został Targ Węglowy. Władze nie mogły jednak kwestii oznakowania potraktować wybiórczo. Póki Targ jest parkingiem, póty linie muszą na nim być.W sumie w ubiegłym i tym roku wymienionych zostało i jeszcze zostanie ponad 300 parkomatów. Stare często się psuły, szczególnie w czasie mrozów. Nowe, jednolite maszyny zgodnie z atestami niezawodnie mają działać w temperaturze nawet do -25 stopni Celsjusza. Stalowa obudowa zabezpieczona jest warstwą antygraffiti i antyplakatową, a przyciski funkcyjne podświetlają się w warunkach słabej widoczności oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne i możliwość zablokowania (np. klejem szybkoschnącym).

W urządzeniach można wybrać menu w angielskim i niemieckim, a za postój można płacić w euro. Warto jednak pamiętać, że parkomaty nie wydają reszty.Gdańskie parkomaty przegrały z mrozem. Kierowcy zdezorientowani (styczeń 2016)

Urząd miasta

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Wacław (gość)

hmm, to czy nie powinno się również zablokować możliwości płacenia kartą? Karta jest przypisana do użytkownika bardziej niż niż tablice rejestracyjne, bo auto zawsze można pożyczyć.

zdziwiony takim wyrokiem (gość)

jak zawsze zdziwiony, może tak trochę pokory do orzeczeń Sądów a przede wszystkim do opinii obywateli, bo to oni są waszym pracodawcą.... o czym co niektórzy zapominają....

pm (gość)

Po nr rej ludzie nie wiedzą jakie masz nazwisko a urzędnicy nieroby wiedzą lub mogą poznać w kilka minut. Inwigilacja