Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karnawał w Sopocie. Muzyka klasyczna w lżejszym wydaniu. Koncerty w Sali Koncertowej PFK [program]

opr.kk
collage: archiwum DB
Dyrektor Wojciech Rajski i Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają na karnawałowe spotkania.

Karnawał 2018 w Sopocie: tradycyjny koncert

Tradycyjny Koncert Karnawałowy już 28 stycznia o godz. 18 odbędzie się w Sali Koncertowej PFK Sopot, mieszczącej się na terenie Opery Leśnej. Gwiazdą wieczoru będzie Łukasz Dyczko, laureat 18. Konkursu Eurowizji „Młody Muzyk Roku”.

Ten niesamowity saksofonista obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Pawła Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach, m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Marco Fiorindo” w Turynie (2013), XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016).

We wrześniu 2016 roku - jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” - zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU).

Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in. WDR Sinfonieorchester Köln, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.

Karnawał 2018 w Sopocie: piosenki Warsa i Szpilmana

Z kolei 18 lutego o godz. 12 w Sali Koncertowej PFK Sopot odbędzie się koncert dedykowany twórczości Henryka Warsa i Władysława Szpilmana, promujący najnowsze wydawnictwo płytowe orkiestry pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. „Piosenki Warsa i Szpilmana” powstały na fali niesłabnącej popularności przedwojennych szlagierów, które przetrwały próbę czasu i zmieniające się upodobania muzyczne pokoleń Polaków.

W niepowtarzalny klimat tamtych czasów wprowadzą Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, Joanna Knitter - śpiew, Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy, saksofon sopranowy, trio Artura Jurka w składzie Artur Jurek - fortepian oraz autor aranżacji, Roman Ślefarski - perkusja i Janusz „Macek” Mackiewicz - kontrabas.

Dorobek artystyczny Henryka Warsa jest imponujący. Zaszczepił jazz na gruncie polskim, komponował muzykę do filmów, dzięki którym zdobył największą popularność. Współpracował z genialnymi autorami tekstów swoich czasów: Julianem Tuwimem, Marianem Hemarem, Ludwikiem Starskim czy Emanuelem Szlechterem. Dzięki ogromnej popularności kina w ówczesnej Polsce, piosenki Warsa były śpiewane przez Eugeniusza Bodo, Adolfa Dymszę, Hankę Ordonównę a po wojnie przez m.in. Kalinę Jędrusik, Irenę Santor, Mieczysława Fogga czy Aleksandra Żabczyńskiego.

Dzięki sukcesowi filmu Romana Polańskiego Władysław Szpilman kojarzony jest w dużej mierze jako tytułowy „pianista”, podczas gdy w swoim dorobku ma m.in. liczne kompozycje muzyki poważnej oraz około 500 utworów napisanych na potrzeby radia, telewizji i filmu. Komponowane przez Szpilmana melodie, do których teksty pisali m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Julian Tuwim, Jerzy Wasowski, Jan Brzechwa, Ludwik Starski czy Kazimierz Winkler od dekad pełnią rolę sztandarowych polskich evergreenów. Na płycie znalazły się piosenki, które m.in. dzięki rekordowym sukcesom takich filmów jak „Szpieg w masce” czy „Piętro wyżej” i fenomenie ich wykonawców, stały się szlagierami i na zawsze zapisały się w annałach polskiej muzyki rozrywkowej.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto