Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jednym biletem po Pomorzu. Łatwiejsze podróżowanie po woj. pomorskim [zdjęcia]

opr. MP
System o nazwie Interconnect w 2020 rokusprawi, że pasażer będzie podróżować na wspólnym bilecie dowolnym środkiem transportu. Będzie można także np. popłynąć promem do Szwecji.

Istota działania systemu ma polegać na tym, że jeśli korzysta się np. z komunikacji miejskiej w Trójmieście, następnie z pociągu Szybkiej Kolei Miejskiej do Słupska i później z komunikacji miejskiej w Słupsku (a potem tę samą trasę pokonuje się z powrotem), to pomimo iż przejazd odbywa się różnymi środkami komunikacji - pasażer będzie mógł uiścić opłatę jednorazowo za cały przejazd. Co więcej, system ma pomóc pasażerowi wybrać najtańszą opcję.

Rozpoczynające się właśnie prace techniczne nad wprowadzaniem systemu mają potrwać około roku.

– Chcemy, aby w połowie 2018 roku system pilotażowo został wprowadzony w Starogardzie Gdańskim, Słupsku oraz na wybranych liniach komunikacyjnych w Trójmieście. Trzeba sprawdzić, jak to zadziała u różnych przewoźników i czy spodoba się pasażerom. W pełni system powinien ruszyć w 2020 roku – informuje Krzysztof Rudziński, dyrektor Biura Integracji Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W jaki sposób miałaby następować płatność za wspólny bilet? Władze województwa planują, że tu paleta możliwości będzie rozbudowana.

Należność za korzystanie z tego systemu będzie możliwa m.in. przelewem internetowym, kartą kredytową czy poprzez aplikację w telefonie komórkowym.

Innym sposobem będą specjalne karty wdrożone na potrzeby tego systemu, funkcjonujące na zasadach „elektronicznej portmonetki”, którą pasażer samodzielnie doładowuje (jest to system zbliżony do funkcjonowania telefonów komórkowych na kartę). System pozwalałby również na zakup biletów w sposób tradycyjny - gotówką w automatach biletowych, a także w kasach biletowych i innych punktach sprzedaży biletów.

Projekt Interconnect jest przedsięwzięciem międzynarodowym. Uczestniczy w nim będzie 9 partnerów: ze Szwecji, Niemiec, Danii, Litwy, Estonii oraz Polski. Województwo Pomorskie przyjmie na siebie rolę koordynatora największego pakietu działań o wartości 2 mln euro. Z tej kwoty aż 1,5 mln euro zostanie zainwestowanych na obszarze naszego województwa.

- Posiadacz karty będzie mógł opłacić na przykład podróż promem z Trójmiasta do Szwecji. Pozwoli mu ona także na swobodne poruszanie się komunikacją miejską już po drugiej stronie Bałtyku. System zakoduje w pamięci karty albo smartfonu trasę i bilety poszczególnych przewoźników, np. promowych, autobusowych czy kolejowych. Do kontroli wystarczy pokazać kod QR - wyjaśnia międzynarodowy aspekt systemu Krzysztof Rudziński.

Zobacz także:
"Kolej na... rozmowy na trasie PKM"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto