Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak Sopot zamierza uchronić się przed podtopieniami?

Ewa Andruszkiewicz
Koncepcja odkrycia fragmentu Potoku Grodowego na terenie Parku Północnego w Sopocie
Koncepcja odkrycia fragmentu Potoku Grodowego na terenie Parku Północnego w Sopocie Wizualizacja
Władze Sopotu zapowiadają kolejne inwestycje w infrastrukturę chroniącą przed podtopieniami. Udoskonalony ma też zostać system ostrzegania mieszkańców przed nadchodzącymi zagrożeniami.

Przebudowa układu drogowego i miejskiego systemu odprowadzania wód opadowych w ulicach Haffnera, Wosia Budzysza i Powstańców Warszawy, renowacja koryta Potoku Grodowego na odcinku do torów kolejowych, budowa dojścia do użytku ekologicznego Wąwozy Grodowe oraz modernizacja koryta zamkniętego Potoku Środkowego zlokalizowanego w ul. Pułaskiego w Sopocie - to prace, które już wkrótce mają się rozpocząć w kurorcie, aby poprawić warunki odpływu wód opadowych i uchronić mieszkańców dolnego tarasu miasta przed podtopieniami. Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił właśnie przetarg na wykonawcę inwestycji. Termin składania ofert mija 20 września. Całość gotowa ma być do czerwca 2019 roku.

2011.Ulewa nad Trójmiastem. Zalane i nieprzejezdne ulice Gdyni i Sopotu, w Gdańsku bez podtopień

2016. Po ulewie w Sopocie wszystkie ulice są już przejezdne. Trwa sprzątanie plaż [ZDJĘCIA].

- Celem drugorzędnym planowanych prac, ale również istotnym, jest ulepszenie stanu nawierzchni ulic Haffnera, Wosia Budzysza i Powstańców Warszawy, modernizacja oświetlenia ulicznego na dolnym tarasie Sopotu oraz uporządkowanie terenu cennego przyrodniczo i ułatwienie dojścia do Wąwozów Grodowych - mówi Anna Dyksińska z sopockiego magistratu.

Pieniądze z Unii ochronią Sopot przed podtopieniami [ZDJĘCIA]

Ale to jeszcze nie wszystko. Dzięki dofinansowaniu unijnemu, możliwa będzie w kurorcie także rozbudowa systemu ostrzegania mieszkańców przed nadchodzącymi zagrożeniami. W ramach projektu powstać ma m.in. sieć stacji pomiarowych monitorujących poziom wody na zbiornikach retencyjnych, stacja meteo do obserwacji warunków meteorologicznych, stanowisko dyspozytorskie oraz syreny alarmowe z pełnym wyposażeniem.

Budowa i uruchomienie hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej pozwolić ma na wcześniejsze reagowanie służb w zakresie zarządzania kryzysowego podczas opadów o dużym natężeniu.

- Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom jest dla nas najważniejszym zadaniem. Z żywiołem nie wygramy, ale jeśli możemy zminimalizować jego niszczące skutki, warto podjąć wszelkie działania - komentuje Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

Walka z podtopieniami w Sopocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto