Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Ogród botaniczny w lesie

Agata Grzegorczyk
mat. Nadleśnictwa Gdańsk/fot. Magdalena Iskrzycka
W Gdyni powstanie ogród botaniczny. Nadleśnictwo Gdańsk właśnie dostało zgodę Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na utworzenie 50-hektarowego obiektu w okolicy Marszewa. 
Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo" powstać ma w ciągu najbliższych pięciu lat.

Będzie można w nim zobaczyć nie tylko chronione i zagrożone wyginięciem drzewa i krzewy Pomorza, ale też stare odmiany drzewek owocowych, które trudno już spotkać w sadach i ogrodach.


- Krzewy i drzewka owocowe takie jak kosztela, malinówka, złota reneta czy dereń jadalny już zostały posadzone - mówi Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk. - Stopniowo będziemy uzupełniać kolejne ekspozycje.


Ogród podzielony będzie na strefy prezentujące roślinność poszczególnych typów. Znajdzie się w nim miejsce miedzy innymi dla jeżyn i róż, wrzosowiska, wilgotnej łąki, roślin leczniczych lasu wykorzystywanych dawniej i dziś, gatunków drzew i krzewów chronionych i zagrożonych w naszym rejonie, oczka wodnego czy stanowiska prezentującego profile glebowe.


- Mamy gotowy już także projekt ścieżek i dróg wokół i w samym ogrodzie - dodaje Witold Ciechanowicz.


Przedsięwzięcie leśnicy przygotowują ściśle współpracując z Uniwersytetem Gdańskim. Ogród służyć ma bowiem nie tylko mieszkańcom Trójmiasta i turystom ciekawym naszej przyrody, ale także ze swoimi różnorodnymi kolekcjami i naturalnymi drzewostanami będzie dogodnym miejscem do prowadzenia zajęć ze studentami wydziału biologii uniwersytetu. Prowadzone będą tam także zajęcia edukacyjne dla grup szkolnych.


- W Marszewie mamy już placówkę edukacyjną z prezentacjami multimedialnymi i interaktywnymi dla dzieci. Jest też ścieżka edukacyjna, która zresztą do przyszłego roku zostanie zmodernizowana. Ogród botaniczny ma powstać właśnie przy końcu tej ścieżki - tłumaczy Witold Ciechanowicz.


Ile dokładnie nadleśnictwo będzie musiało wydać na realizacje projektu, jeszcze nie wiadomo. Na sam układ komunikacyjny i oczko wodne potrzebne będzie 600 tysięcy złotych. Leśnicy starać się będą o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Rośliny do poszczególnych kolekcji natomiast w miarę możliwości pozyskiwane będą z naturalnych stanowisk leśnych. Ogród może się stać się też, za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, ostoją dla chronionych gatunków, przenoszonych z terenów przeznaczonych pod inwestycje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie przyjechał do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto