Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fontanna czekolady w "Bałtyku" [ZDJĘCIA]

red.
Dzień Czekolady w "centrum przyjemności", czyli sklepie firmowym "Bałtyk" w Gdańsku
Dzień Czekolady w "centrum przyjemności", czyli sklepie firmowym "Bałtyk" w Gdańsku Piotr Hukało
W sklepie firmowym fabryki "Bałtyk" - z okazji dzisiejszego dnia czekolady - z fontanny polał się ten słodki przysmak.

Ci, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez czekolady i z tego powodu trochę mają wyrzuty sumienia, dziś mogą spokojnie delektować się słodkościami. W końcu 12 kwietnia to Dzień Czekolady! Z tej okazji w sklepie firmowym "Bałtyk" czekolada popłynęła strumieniami ze specjalnej fontanny.

Zobacz także: Słodkości z Trójmiasta. GALERIA

Warto dowiedzieć się przy okazji, skąd się u nas wzięła czekolada.

Historia czekolady

Wszystko zaczęło się od Majów, którzy wieki temu wykorzystywali nasiona kakaowca do wytwarzania „czekoladowego” napoju. Później, dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba i odkryciu Ameryki nasiona tej rośliny przywędrowały do Europy dając początek rozwojowi produkcji czekolady na starym kontynencie.

Dla gdańskiego „Bałtyku” początkiem „czekoladowej” historii jest rok 1923, w którym w Gdańsku rozpoczynały działalność trzy fabryki cukiernicze “Anglas”, “Baltic” i “Kosma”. Po wojnie, w 1951 roku zostały one upaństwowione i weszły w skład Zakładów Przemysłu Cukierniczego “Bałtyk”. Przez kolejne lata, nieprzerwanie, w gdańskich zakładach trwała produkcja czekolady, przez wielu określanej mianem „królowej” słodyczy.

Powstawały unikatowe receptury, które „Bałtyk” wykorzystuje do dzisiaj, a które sprawiają, że czekolada „Bałtyku” ma jedyny w swoim rodzaju, wyjątkowy smak.

Przez lata funkcjonowania gdańskiej fabryki czekolady powstawało tutaj wiele, różnego rodzaju „tabliczek”, wśród których były m.in. kultowe „Finezje”, „Wczasowe”, „Ratuszowe” oraz wiele innych.

Obecnie „flagowymi” czekoladami „Bałtyku” są duże, 150-gramowe czekolady z nadzieniami o siedmiu charakterystycznych smakach marcepana, mięty, whisky&coffee, truskawki, amaretto, adwokatu oraz o smaku malibu.

Fabryka czekolady Bałtyk jest całkowicie polską firmą i jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek Gdańska jak i całego Pomorza.

Czytaj również: "Bałtyk" z trzema fabrykami słodyczy i centralą w Gdańsku [ZDJĘCIA]

Jak powstaje czekolada?

Pierwszym etapem jest zbiór owoców kakaowca, z których wydobywa się ziarna kakaowe. Kolejno ziarna poddaje się fermentacji, jeden z sposobów polega na ich układaniu na liściach bananowca na wolnym powietrzu. W ten sposób ziarna w naturalny sposób fermentują i ulegają podsuszeniu.

Następnie najlepsze ziarna są prażone, proces ten ma bardzo istotny wpływ na smak czekolady, prowadzi do zmniejszenia jej goryczy i cierpkości.

Z uprażonego i pozbawionego łuski ziarna kakaowego otrzymuję się miazgę kakaową i tłuszcz kakaowy.

Czekolada wytwarzana jest z miazgi i tłuszczu kakaowego oraz innych dodatków takich jak: cukier, mleko w proszku, lecytyna sojowa.
Wszystkie składniki należy ze sobą starannie wymieszać (proces ten nazywamy zarabianiem), po ich połączeniu się ze sobą masa poddawana jest rozdrabnianiu (walcowaniu). Po tym procesie wszystkie cząstki zostają rozdrobnione i wygładzone, dzięki czemu czekolada ma gładką konsystencję i rozpływa się na języku.

Tak powstałą masę poddaje się procesowi konszowania, który wydobywa z niej pożądany czekoladowy smak.
Przed wylaniem czekolady do form musimy poddać ją temperowaniu, co spowoduje że czekolada będzie błyszcząca i bez trudu wydobędziemy ją z form.

[Piotr Hukało]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto