Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku podała dziś wyniki tegorocznych egzaminów z gimnazjalnych z podziałem na gminy i powiaty. Tradycyjnie już testy najlepiej poszły w Trójmieście. Dość słabo wypadł powiat sztumski, człuchowski i tczewski.

Wyniki egzaminu gimnazjalnego na Pomorzu. Najlepszy SopotZe wszystkich przedmiotów zdecydowanie najlepiej wypadła młodzież z Sopotu. Z języka polskiego zdobyła średnio 76 proc, podczas gdy średnia ogólnopolska wyniosła 69 proc., a pomorska 68 proc. Tuż za nimi znaleźli się gdańszczanie i gdynianie (74 proc.)

- Na podkreślenie zasługuje fakt, iż osiągnięte przez młodzież średnie wyniki egzaminów z poszczególnych przedmiotów są zdecydowanie wyższe od pozostałych wyników uzyskanych przez ich rówieśników z innych gmin i powiatów naszego regionu. Także w porównaniu do średnich krajowych uczniowie sopockich gimnazjów wypadli o wiele lepiej. Szczególnie widać to przy matematyce, j. polskim, j. angielskim oraz historii i WOS - wskazuje Anetta Konopacka z sopockiego magistratu.

Z historii i WOS-u sopocianie zdobyli 68 proc. (gdańszczanie i gdynianie 64), z matematyki 60 (Gdynia 57, Gdańsk 54), z przedmiotów przyrodniczych 58 proc. (tak jak Gdynia).

– Sopot każdego roku przeznacza ok. miliona zł tylko na dodatkowe obowiązkowe i pozalekcyjne zajęcia dla młodzieży – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. – Nasza praca w tym roku szkolnym skupiała się też na tym, by reforma oświaty nie wpłynęła negatywnie na jakość nauczania. I jak widać, to nam się udało. Ponadto wprowadziliśmy do naszych szkół nowatorski projekt edukacyjny „indywidualni.pl”, który z pewnością też przyczynił się do sukcesu. Chciałbym także podziękować nauczycielom za ich zaangażowanie, a uczniom, że znów pokazali, że Sopot jest najlepszy – dodaje.

- Sukces gdyńskich gimnazjalistów wynika przede wszystkim z ich osobistego zaangażowania. To także efekt wieloletniej pracy pedagogów, dyrektorów szkół i inicjatywy rodziców wspierających proces edukacyjny. Jednocześnie wynika on z wymiernego wsparcia samorządu, w tym środków finansowych przeznaczonych na dodatkowe godziny zajęć. W Gdyni edukacja bezsprzecznie od wielu lat uznawana jest za najważniejszą gdyńską inwestycję- mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.


Wyniki egzaminu gimnazjalnego na Pomorzu. Komu poszło najgorzej?Mniej powodów do zadowolenia maja natomiast uczniowie z powiatów sztumskiego, tczewskiego czy człuchowskiego. Szczególnie słabo wypadła gmina Debrzno. Średnia z języka polskiego wyniosła tam 51 proc., z matematyki 31 proc.

- Trudno ustalić z czego wynika słabszy wynik gimnazjalistów z Debrzna. Mimo to staramy się przeciwdziałać temu zjawisku, m.in. po to realizujemy bardzo duży projekt edukacyjny za ponad 2,5 mln zł, którego głównym celem jest odświeżenie sposobu nauczania i doposażenie szkół w najnowocześniejsze technologie wykorzystywane w edukacji - mówi sekretarz Debrzna, Anna Ziarnek. - W przeciągu najbliższego roku szkolnego debrzeńskie szkoły otrzymają dodatkowe wsparcie wynoszące blisko milion złotych w postaci dodatkowych zajęć dla uczniów oraz wsparcie dla kadry pedagogicznej. Słabe wyniki w testach gimnazjalnych nie są problemem, który pojawił się w tym roku. W Debrznie jest to wieloletni trend, któremu przeciwdziałanie musi mieć charakter kompleksowy, zmiana stylu nauczania, wyposażenia szkół, podejścia do zajęć wymaga przynajmniej kilkuletniej pracy. Samorząd od 2 lat kładzie bardzo duży nacisk na wsparcie placówek oświatowych.

Do egzaminu gimnazjalnego na Pomorzu przystąpiło około 22 tys. uczniów. Język polski okazał się ich najmocniejszą stroną. Pomorzanie uzyskali z tej części 68 proc. Nie najgorzej napisali też historię i wiedzę o społeczeństwie - zdobyli 58 proc. Tradycyjnie już najsłabiej wypadła matematyka. Średnia to 47 proc. Z przedmiotów przyrodniczych jest ona nieco wyższa - wynosi 51 proc.

W galerii zdjęć znajdziecie dokładną rozpiskę wyniki egzaminu gimnazjalnego w 2017 roku w gminach województwa pomorskiego


Informacje dotyczące egzaminu gimnazjalnego w województwie pomorskim

Nauka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!