Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Decyzja o tym, jak będzie wyglądał pomnik prof. Bartoszewskiego w Sopocie coraz bliżej. Drugi etap konkursu na projekt dobiega końca

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Miniaturowe rzeźby stanęły przed Sopoteką - komisja chce poznać opinię mieszkańców na ich temat.
Miniaturowe rzeźby stanęły przed Sopoteką - komisja chce poznać opinię mieszkańców na ich temat. Ewa Andruszkiewicz
O tym, jak ostatecznie będzie wyglądał pomnik prof. Bartoszewskiego w Sopocie, przekonamy się tuż po Nowym Roku. Zrealizowany zostanie jeden z trzech projektów, zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Miniaturowe rzeźby stanęły właśnie przed Sopoteką - komisja chce poznać opinię mieszkańców na ich temat.

- Z dziewięciu nadesłanych projektów w pierwszym etapie konkursu członkowie komisji wybrali cztery, ich zdaniem najlepsze. Przed rozpoczęciem drugiego etapu otrzymaliśmy informację od jednego z autorów, że z przyczyn osobistych nie może wziąć w nim udziału. Pozostały więc trzy propozycje, z których jedna zostanie zrealizowana - informuje w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Krzysztof Kolarz, przewodniczący Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Prof. Bartoszewskiego.

Wszystkim trzem propozycjom można się dokładnie przyjrzeć w budynku Sopot Centrum, przed którym w przyszłości stanie pomnik. Pierwsza z nich przedstawia pochyloną postać prof. Bartoszewskiego, druga to monument usadowiony na kolumnie, a trzecia prezentuje postać profesora, siedzącego w fotelu.

Swoją opinię na temat projektów mogą od kilku dni wyrazić mieszkańcy kurortu za pośrednictwem strony internetowej stowarzyszenia Warto Być Przyzwoitym. Ten, który zbierze największą liczbę głosów, otrzyma dodatkowy punkt w procesie wyboru przez komisję konkursową.

- Modele pomnika prof. Bartoszewskiego ustawiliśmy przed Sopoteką. Zostały wykonane z gipsu w skali 1:5 przez autorów projektów, aby członkowie komisji konkursowej mogli dokonać oceny warsztatu, a nie samej koncepcji - mówi dalej Krzysztof Kolarz. - Rzeźby można oglądać do końca roku, do końca roku potrwa też głosowanie mieszkańców.

Ogłoszenie wyników konkursu komisja planuje natomiast na 4 stycznia 2019 r. Później rozpocznie się etap realizacji.

- Pod terenem, na którym stanie pomnik, znajduje się garaż, więc konstrukcja nie może być ciężka, poza tym przestrzeń jest ograniczona, bo miejsce to jest bardzo ruchliwe, więc wielkościowo pomnik nie może być też za duży - zaznacza prof. Stanisław Gierada, przewodniczący komisji konkursowej.

Szacuje się, że procedura konkursowa oraz realizacja zwycięskiej koncepcji pomnika pochłonie w sumie 240 tys. zł brutto. Koszt ten w całości zostanie pokryty ze środków pozyskanych w ramach zbiórki publicznej.

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto