Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człuchów. Radni powiatowi dostaną po 100 złotych podwyżki. Nauka obsługi tabletów

Piotr Furtak
II sesja Rady Powiatu Człuchowskiego
II sesja Rady Powiatu Człuchowskiego Fot. Piotr Furtak
O sto złotych więcej niż do tej pory otrzyma większość radnych powiatu człuchowskiego za swoją samorządową pracę. Mniej dostanie przewodniczący rady, który będzie zarabiał maksymalną kwotę przewidzianą dla jego funkcji. Wprawdzie radne Prawa i Sprawiedliwości Wnioskowały o to, żeby radni dostawali niższe uposażenie niż do tej pory. Ich wniosek nie miał jednak szans. Zagłosowało za nim jedynie troje radnych, w tym jeden, który jak przyznał – zrobił to przez pomyłkę.

Ile zatem będą zarabiali radni powiatowi?
Przewodniczący rady – 1878 zł
I zastępca przewodniczącego rady – 1600 zł
II zastępca przewodniczącego rady – 1500 zł
Nieetatowi członkowie zarządu – 1700 zł
Przewodniczący komisji – 1250 zł
Zastępca przewodniczącego komisji – 1100 zł
Pozostali radni – 850 zł
Tadeusz Lisowski, przewodniczący Rady Powiatu Człuchowskiego podkreślał, że uposażenia radnych podczas poprzedniej kadencji nie wzrastały. Po raz ostatni były zwiększane 8 lat temu.
Z własnym wnioskiem dotyczącym uposażenia radnych wystąpiła Grażyna Śledzińska z PiS.
Praca radnego to praca wykonywana społecznie – argumentowała wniosek radna PiS. - Ewentualne uposażenie powinno stanowić jedynie zwrot poniesionych kosztów.
Grażyna Śledzińska zaproponowała własne stawki diet. Miałyby pozwolić one zaoszczędziń blisko 43 tys. zł rocznie. Zdaniem radnej te pieniądze mogłyby być przeznaczone na Powiatowy Fundusz Stypendialny.
Z wnioskiem nie zgodził się między innymi starosta Aleksander Gappa. Podkreślał on, że większość radnych już w poprzednich kadencjach przekazywała z własnych diet środki na fundusz stypendialny.
Czy pani radna miała jakąkolwiek skuteczność w temacie wpłacania na fundusz stypendialny? - pytał starosta. - Jak pamiętam, wszyscy pozostali radni deklarowali przekazywanie 100, 150, nawet 200 złotych miesięcznie, a nazwisk pań Śledzińskiej i Herbowskiej nie widziałem…
Podczas głosowania za wnioskiem radnych PiS zagłosowały trzy osoby, co było chyba zaskoczeniem dla samych wnioskujących pań (PiS ma w radzie powiatu człuchowskiego 2 mandaty). Waldemar Klimek przyznał jednak, że to on zagłosował przez pomyłkę.
Podczas sesji zadecydowano też o wynagrodzeniu starosty. Tym razem nie proponowano już drugiego dodatku specjalnego. Aleksander Gappa zarobi maksymalną kwotę przewidzianą przepisami, czyli 10 180 zł brutto. Na tę kwotę składają się:
pensja zasadnicza – 4700 zł;
dodatek funkcyjny – 1900 zł;
dodatek specjalny (maksymalne 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego) – 2640 zł;
dodatek za wysługę lat (maksymalne 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego) – 940 zł

Podczas piątkowej sesji radni uczyli się obsługi tabletów do głosowania. Z tego względu nie wszystko szło tak jak powinno. Warto zwrócić jednak uwagę na to, że im bliżej końca sesji, tym było lepiej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto