Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Minister kultury Piotr Gliński zapowiada, że projekt ustawy o opłatach abonamentowych trafi pod obrady Sejmu w przeciągu kilku następnych tygodni. Abonament RTV 2017 będzie zdecydowanie tańszy, ale ma być także skuteczniej egzekwowany, ponieważ trzeba go będzie płacić razem z podatkami.

Abonament RTV 2017 [CENA] - stanieje do 8 zł, ale zapłaci go każdy z podatkami

Mister kultury Piotr Gliński informuje, że niedługo wejdą w życie zmiany w systemie finansowania mediów publicznych. Chodzi przede wszystkim o opłaty za odbiorniki telewizyjne i radiowe .

Miesięczny abonament ma stanieć z 22,70 zł do 8 złotych. Minister chce jednak, żeby płacił go każdy, kto posiada w domu telewizor i radioodbiornik. Nowa opłata ma być bowiem płacona co miesiąc razem z deklaracjami podatkowymi.

Minister zaznaczył, że Polacy są najmniej chętnie w Europie płacą abonament RTV. Portal Wirtualnemedia podaje, że według informacji KRRiT na koniec 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Przez ostatnie pięć lat państwo straciło ponad 3 miliardy złotych.

W 2016 roku wpływy do budżetu z abonamentu RTV wyniosły 749,9 mln zł, a zapłaciło go 1,12 mln spośród 3,2 mln zobowiązanych do tego gospodarstw domowych.Ministerstwo kultury przewiduje, że po wejściu w życie nowelizacji abonament zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie. Projekt nowelizacji 18 maja ma trafić pod obrady rządu.

Zobacz też: Minister Gliński: Nowelizacja prawa abonamentowego nastąpi jeszcze w tym roku

Biznes

Komentarze (20)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Kacze łajno zalało Polskę. (gość)

Nie bądźcie naiwni, aby płacić haracz reżimowej TVPis. Mają potężny spadek oglądalności tych notorycznych uroczystości kościelnych, spowodowali ogromne zadłużenie TVPis, a towarzysz Kurski wypłaca swoim pieskom nagrody po kilkadziesiąt tys. PLN.

nieplaciciel (gość)

"Minister chce jednak, żeby płacił go każdy, kto posiada w domu telewizor i radioodbiornik." - nie mam ani TV ani radia (laptop to nie odbiornik ani TV ani radia wg ich definicji, bo oglądanie na nim netflixa czy sluchanie netradia nie jest jego jedynym zadaniem) = płacić nie będę. I tak powinno być a nie że każdy ma płacić z podatkami czy dlatego, że ma licznik prądu.

Młody człowiek (gość)

I bardzo dobrze. Jak by każdy uczciwie płacił w Polsce podatki to by były tańsze i by było więcej kasy na inne cele.