Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

21 mln na modernizację 25 budynków oświatowych w Sopocie. Podpisano umowę

Karol Merk
Przedszkole nr 10 Pod Wieżyczka w Sopocie. W 2016 zakonczono kompleksowa termomodernizacje obiektu. Jak się podoba w nowej odsłonie?
Przedszkole nr 10 Pod Wieżyczka w Sopocie. W 2016 zakonczono kompleksowa termomodernizacje obiektu. Jak się podoba w nowej odsłonie? Fotobank.PL/UMS
Placówki edukacyjne w Sopocie staną się bardziej ekologiczne, zmienią swój wygląd, a użytkownicy mają się w nich czuć bardziej komfortowo. W Sopocie podpisano pierwszy w województwie pomorskim, projekt hybrydowy.

Marszałek Województwa Mieczysław Struk oraz Prezydent Sopotu Jacek Karnowski podpisali wczoraj umowę o dofinansowanie projektu przebudowy 25 budynków edukacyjnych i wychowawczo-opiekuńczych. Modernizowane będą szkoły, przedszkola, żłobek, Dom Dziecka i sopockie ognisko plastyczne. Cały proces ma kosztować 21 milionów.

Inwestycja jest pierwszym na Pomorzu projektem hybrydowym – oznacza to, że część finansów, w tym przypadku prawie 10 mln, pokrywana jest przez Unię Europejską, a reszta przez prywatnego przedsiębiorcę – 11 mln.

To z kolei oznacza, że włodarze Sopotu nie będą musieli zadłużać miasta, czy wydawać pieniędzy z budżetu. Koszty zostaną rozłożone na lata.

– Dokładny termin jest kwestią dialogu z przedsiębiorcą. Program jednak zakłada spłatę inwestycji w ciągu 10 – 15 lat. Pieniądze będą pochodzić z oszczędności na rachunkach – mówiła Grażyna Brunn-Miętkiewicz z Wydziału Strategii Rozwoju Miasta UM w Sopocie – W tym momencie urzędnicy prowadzą negocjację z 5 firmami. Wykonawca ma być wybrany do końca tego roku.

Sopockie przedszkole "Pod wieżyczką" po remoncie [ZDJĘCIA]

Projekt zakłada stworzenie Systemu Zarządzania Energią oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego we wszystkich 25 budynkach. W 17 placówkach mają być zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, które zamieniają promienie słoneczne w energię elektryczną. Kolejne 2 obiekty wyposażone będą w instalacje solarne – wykorzystywane do podgrzewania wody. Zmienić mają się też elewacje budynków.

Zmiany mają w ciągu roku zredukować emisje CO2 o ponad 770 ton. O prawie 70 proc. ma się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w budynkach. Placówki będzie można ogrzać o 3 mln kilowatogodzin mniej. Średnia cena prądu to 0,56 zł za kWh, 3 mln to więc oszczędność ponad 1,5 mln zł rocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sopot.naszemiasto.pl Nasze Miasto